ECB Başkanı Mario Draghi: -"Faiz değiştirmeme kararı oy birliğiyle alındı" -"Ekonomik riskler…

  • Yazı boyutu
ECB Başkanı Mario Draghi:
  -"Faiz değiştirmeme kararı oy birliğiyle alındı"
  -"Ekonomik riskler…

ECB Başkanı Mario Draghi: -"Faiz değiştirmeme kararı oy birliğiyle alındı" -"Ekonomik riskler aşağı yönlü"

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faizleri değiştirmeme kararının oy birliğiyle alındığını ve negatif mevduat faiziyle ilgili pozisyon değişikliğinin olmadığını bildirdi.
     ECB'nin faiz kararının ardından Frankfurt'ta açıklamalarda bulunan Draghi, Avro Bölgesi'nde ekonomik risklerin aşağı yönlü olduğunu, enflasyonun gelecek aylarda yüzde 2'nin altına düşmesinin beklendiğini ve piyasa güveninin büyük ölçüde sağlandığını kaydetti.
     Ekonominin 2013 yılının sonlarına doğru kademeli olarak toparlanacağına dikkati çeken Draghi, şunları kaydetti:
     "Para politikamız hala genişlemecidir. Finans piyasalarında güven iyileşti. Uzun Vadeli Refinansman Operasyonu (LTRO) kapsamında yapılan erken geri ödemeler finans sektöründe iyileşmenin sürdüğüne işaret ediyor. Finans piyasalarındaki iyileşme para politikalarımızla desteklenecek. Küresel talebin iyileşmesi büyümeyi destekleyecek. Parasal genişleme hızı azalmaya devam ediyor. Özel sektöre verilen kredilerin büyüme hızı negatif yönde..."
     Bankaların tek elden denetlenmesinin önemli bir adım olduğunu vurgulayan Draghi, "Bankaların sermaye yapısı güçlendirilmeli" dedi.
     Draghi, son dönemde hükümetlerin attığı politika adımlarının meyvelerini verdiğini, orta vadede fiyat istikrarını destekleyecek önlemlerin alınacağını ifade etti.
     Draghi, avronun değerlenmesinin güvene işaret ettiğini ve avrodaki değerlenmenin enflasyona etkisinin izleneceğini ve enflasyon risklerinin kontrol altında olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
     "Döviz kuru hedef değil. Kur temelleri yansıtmalı. Reel efektif ve nominal avro kuru uzun vadeli ortalamaya yakın. Kur, büyüme ve fiyat istikrarının önemli bir parçası. Bankacılık sektörü ve diğer kurumsal sektörlerde olumlu gelişmeler görüyoruz. Avro bölgesinde finans piyasalarındaki bölünme geçtiğimiz seneye göre oldukça azaldı. Sorunlu ülkelerde toparlanma görülse de hassasiyet ve kırılganlık devam ediyor."
     Draghi, bankacılık sektöründe kredi koşullarının hala sıkı olduğunu, küçük bankaların koşullarının ise büyüklere nazaran daha da sıkı olduğuna işaret etti.
     İtalya ile ilgili bir soru üzerine Draghi, İtalya Merkez Bankası'nın üzerine düşeni yaptığını belirterek, "İtalya özellikle bankacılığının borçlarını yapılandırma konusunda elinden gelen her şeyi yaptı" dedi.
     Avrupa Merkez Bankası bugünkü toplantısında politika faizini beklentiler paralelinde değiştirmeyerek yüzde 0,75'te bıraktı.
     ECB kararı ve Draghi'nin açıklamaları öncesinde 1,3547 avro/dolar paritesi, kararın ve açıklamaların ardından 1,3453'e kadar geriledi.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir