ECB Başkanı Mario Draghi: -"Faiz kararı oybirliği ile alındı" -"Faiz konusunda tartışma…

  • Yazı boyutu
ECB Başkanı Mario Draghi:
  -"Faiz kararı oybirliği ile alındı"
  -"Faiz konusunda tartışma…

ECB Başkanı Mario Draghi: -"Faiz kararı oybirliği ile alındı" -"Faiz konusunda tartışma yaşanmadı" -"Basel III'ün esnetilmesi memnuniyet verici"

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi ECB'nin faizleri değiştirmeme kararının oybirliği ile alındığını ve faiz konusunda bir tartışma yaşanmadığını söyledi.
     Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz kararının ardından Frankfurt'ta açıklamalarda bulunan Draghi, enflasyonun bu yıl yüzde 2'nin altına düşmesi gerektiğini ve piyasa güveninin büyük ölçüde sağlandığını kaydetti.
     Avro Bölgesi'nde ekonomik risklerin aşağı yönlü olduğunu kaydeden Draghi, ekonominin 2013 yılının ilerleyen dönemlerinde toparlanacağına dikkati çekerek şunları aktardı:
     "Enflasyon beklentileri güçlü bir şekilde çapalanmış vaziyette. Fiyat gelişmelerinin önündeki riskler dengelenmiş görünüyor. Enflasyon son aylarda beklendiği gibi düştü. Kredi büyümesinde önemli bir değişim gözlenmedi. Avro Bölgesi'ne sermaye akışı M3 para arzını artırdı"
     Fiyat istikrarının orta vadede sabitlenmesi gerektiğini belirten Draghi, "Yapısal reformların hızlı bir şekilde uygulanması gerekiyor" dedi.
     Faizleri değiştirmeme kararının oybirliğiyle alındığını vurgulayan Draghi, kararın orta vadeli fiyat istikrarını sağlayabilmek adına alındığını ifade etti.
     Alınan bu faiz kararı ile ilgili olarak hiç bir tartışma yaşanmadığını belirten Draghi, faiz kararının oybirliğiyle alınmasının, bugün faiz indirimine yönelik bir talebin olmadığını gösterdiğini vurguladı ve şunları söyledi:
     "Bankaların sermaye durumu ciddi şekilde iyileşti. Kredi koşulları bu yıl iyileşecek. Fonlama koşulları şu anda daha tatminkar. Görev tanımımız olan fiyat istikrarını nasıl sağladığımızı gösterdik. Piyasalar ECB'nin tek sesli olmasının önemini biliyor."
     Piyasalarda herhangi bir aşırılık riski gözlenmediğini ve mali konsolidasyonun dengeli olmasının önemli olduğunu değinen Draghi, şunları aktardı:
     "Bankacılık sisteminde Lehman'dan bu yana birçok iş yapıldı, ancak daha fazlasına ihtiyaç var. Basel III'ün esnetilmesi memnuniyet verici. Kur seviyesine ilişkin kesinlikle yorum yapmam. Fiyat istikrarı uzun vadede büyüme ve istihdam için zemin hazırlar"
     Avrupa Merkez Bankası bugünkü toplantısında politika faizini beklentiler paralelinde değiştirmeyerek yüzde 0,75'te bıraktı.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir