ECB Başkanı Draghi OMT programına başlamaya hazır olduklarını açıkladı

  • Yazı boyutu
ECB Başkanı Draghi OMT programına başlamaya hazır olduklarını açıkladı

ECB Başkanı Draghi OMT programına başlamaya hazır olduklarını açıkladı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, ECB'nin ikincil piyasadan tahvil alım programına (OMT) başlamaya hazır olduğunu bildirdi.
     Draghi, ECB'nin politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0,75'de bırakmasının ardından Frankfurt'ta yaptığı basın toplantısında, Avro Bölgesi'nin ekonomik görünümüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     Draghi, ekonomik aktivitenin bir süre daha zayıf kalmasını beklediklerini belirterek, küresel iyileşmedeki yavaşlığın Avro Bölgesi'nin iyileşmesinin önündeki en önemli engel olduğunu dile getirdi.
     Enflasyonun yüzde 2'nin üzerinde kalmaya devam etmesini beklediklerini hatırlatan Draghi, "Parasal genişlemenin hızı azalmaya devam ediyor, büyümeye yönelik risklerin de aşağı yönlü olduğunu düşünüyoruz" dedi.
     ECB olarak OMT programına başlamaya hazır olduklarını ifade eden Draghi, tahvil alımlarının, olumsuz senaryoların ve risklerin gerçekleşmesini önleyeceğini söyledi.
     Avro Bölgesi'ndeki sorunlu bankaları da değerlendiren Draghi, "Bazı sorunlu ülkelerde bankaların mevduat tabanında güçlenme gözlemledik. Bankaların direncinin güçlendirilmesinin finansal piyasalar için çok önemli olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.
     Draghi işgücü maliyetlerinde gözle görülür iyileşme kaydedildiğini belirtti. Hükümetlerin yapısal reformlara hız vermesinin kritik öneme sahip olduğunu dile getiren Draghi, ayrıca yapılacak yardım talepleri hakkındaki kararı da hükümetlerin vermesi gerektiğini bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir