EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar: "Türkiye, finans balonlarının acı sonlarıyla…

  • Yazı boyutu
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar:
  "Türkiye, finans balonlarının acı sonlarıyla…

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar: "Türkiye, finans balonlarının acı sonlarıyla karşılaşmamak, reel sektöre yatırımı cazip hale getirmek için ilave önlemler almalıdır"

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye'nin "finans balonlarının acı sonlarıyla karşılaşmamak, reel sektöre yatırımı cazip hale getirmek için" ilave önlemler alması gerektiğini bildirdi.
     Yorgancılar, yaptığı yazılı açıklamada, borsanın ve faizin yerine üretimin, istihdamın ve ihracatın nasıl artırılacağının konuşulması gerektiğini ifade ederek, reel ekonomide çarklar yeterince hızlı dönmeden finans sistemindeki balonların yaratabildiği tehlikeler konusunda pahalıya edinilmiş tecrübelerin bulunduğunu kaydetti.
     Ender Yorgancılar, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
     "Bugün Türkiye ekonomisinde, özellikle de üretim, istihdam ve ihracat gibi temel reel büyüklüklerinde yaşanan ve yaşanması beklenen olumsuz gelişmeler nedeniyle borsada yaşanan artışlar sevindirici olamadı. Türkiye, dünya ekonomisindeki olumsuz gelişmelerden konjonktürel olarak pozitif ayrışma gösteriyor, bu nedenle ekim ayının ilk yarısına kadar çoğu faiz kazancı için kamu borçlanma kağıtları ve bankacılık hisselerine olmak üzere 20 milyar doları aşan miktarda sıcak para Türkiye'ye geldi.
     Bunun başlıca nedeni kamu açıkları ve borçlarının sürdürülebilir nitelikte olması ve bankacılık sisteminin sağlam görünmesidir. Hal böyle iken Türkiye'de devlet tahvili faizlerinin hala AB'nin batık ülkeleri düzeyinde olması Türkiye'yi cazip hale getirmektedir. Ancak verilen faizlerin hem 2012, hem de 2013 yılı için öngörülen büyüme hızından daha yüksek olması ve ayrıca sıcak paranın kurlardaki düşme nedeniyle ilave kur kazancı da elde edebilmesi söz konusudur. Yabancı spekülatörlere bu yüksek kazancı toplum olarak genelde hepimiz özelde de reel sektör ödemektedir. Türkiye, finans balonlarının acı sonlarıyla karşılaşmamak, reel sektöre yatırımı cazip hale getirmek için ilave önlemler almalıdır."
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir