EBSO Şubat ayı meclis toplantısı yapıldı -Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gökçüoğlu: "İhracatta…

  • Yazı boyutu
EBSO Şubat ayı meclis toplantısı yapıldı
  -Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gökçüoğlu:
  "İhracatta…

EBSO Şubat ayı meclis toplantısı yapıldı -Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gökçüoğlu: "İhracatta rekabet avantajlarını ulusal paralarının değerini düşük tutarak sağlamaya çalışan gelişmiş ülkeler 'kur savaşları'nı başlattı"

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Gökçüoğlu, ihracatta rekabet avantajlarını ulusal paralarının değerini düşük tutarak sağlamaya çalışan gelişmiş ülkelerin "kur savaşları"nı başlattığını belirtti.
     EBSO şubat ayı olağan meclis toplantısında konuşan Gökçüoğlu, gelişmiş ülkeler arasında kur savaşının başladığını söyledi.
     Gökçüoğlu, gelişmiş ülkelerin dış talebe bağlı bir büyüme stratejisi uygulamaya başladığını belirterek, şöyle konuştu:
     "İhracatta rekabet avantajlarını ulusal paralarının değerini düşük tutarak sağlamaya çalışan gelişmiş ülkeler 'kur savaşları'nı başlattı. Bu ülkelerden Çin ve ABD'ye Japonya'nın da eklenmesiyle bu savaşın zemini genişlemiş görünüyor. Avronun değerlenmesine sessiz kalan AB'nin bu durum karşısında alacağı önlemler bu finansal savaşı meydan muharebesine dönüştürebilir" dedi.
     Düşük kur savaşına girişen ülkelerin amacının 20 trilyon dolara yaklaşan dünya ticaretinden daha fazla pay olmak olduğunu belirten Gökçüoğlu, Türk lirasının döviz karşısında değerli olmasını eleştirdi.
     EBSO meclis üyesi Salih Esen ise Türkiye'nin sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme ortamını sağlaması gerektiğini belirtti.
     Ekonomide üretmek adına iyi şeylerin yaşanmadığını kaydeden Esen, "2012 yılı, 2001'den bu yana ekonomik anlamda en kötü yıllardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Şirketler küçüldü, borçlar özkaynakların üzerine çıktı. Ekonomik büyüme sadece Merkez Bankası'na bırakılamaz. 2013 yılında da aynı durum devam edecek mi- Yüzde 2'lik büyümeyi Türkiye kaldıramaz" diye konuştu.
     Meclis üyesi ve Aliağa Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ) Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Akkan, ALOSBİ'nin uzun süredir devam eden borç sorununu 6 banka ile anlaşmaya vararak çözdüklerini söyledi. Akkan, bankaların ipoteğinin kalkmasıyla bölgede sanayi parseli satışına başlayacaklarını ifade etti.
     Öte yandan ALOSBİ Müteşebbis Heyet seçimi de yapıldı. Seçimde Atıl Akkan'ın sunduğu tek liste seçildi.
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir