EBSO Meclisi -EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar: "2013 yılından beklentimiz, faizlerde bir…

  • Yazı boyutu
EBSO Meclisi
  -EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar:
  "2013 yılından beklentimiz, faizlerde bir…

EBSO Meclisi -EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar: "2013 yılından beklentimiz, faizlerde bir miktar daha düşüş yaşanacağı, bunun iç talebi canlandıracağı ve büyümenin 2012'den biraz daha iyi duruma geleceği yönündedir" -EBSO Meclis üyesi Kalpaklıoğlu: "Yurt dışı kökenli zincir mağazalar üreticiyi mağdur ediyor"

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 2013 yılında beklentilerinin, faizlerde bir miktar daha düşüş yaşanacağı, bunun iç talebi canlandıracağı ve büyümenin 2012'den daha iyi olacağı yönünde olduğunu söyledi.
     EBSO aralık ayı olağan meclis toplantısında konuşan Yorgancılar, küresel krize rağmen Türkiye'de ekonomik göstergelerin iyi olduğunu belirterek, "Türkiye bir tek şeyi halledemedi, terörü. Hedeflerine ulaşmak isteyen bir Türkiye'nin, mutlaka güvenlik sorununu çözmesi gerekmektedir" dedi.
     Yorgancılar, 2013 yılından beklentilerinin "faizlerde bir miktar daha düşüş yaşanacağı, bunun iç talebi canlandıracağı ve büyümenin 2012'den biraz daha iyi duruma geleceği yönünde olduğunu" ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Faizlerin düşmesiyle iç talepte beklenen artışın, dış ticaret açığı ve cari açığı nasıl etkileyeceğini sıcak para hareketleri belirleyecek. Canlı iç talep ile düşük kur bileşimi Türkiye'yi yeniden yüksek cari açık ile karşı karşıya bırakabilecektir. Faizlerin düşmesi doğru, cari açığın düşmesi doğru ancak döviz kurları istenen seviyede olmadıkça bir faydası yok. O nedenle, dış girdi ve kaynak bağımlılığını azaltacak yapısal dönüşüme ihtiyacımız vardır. Bunun gerçekleştirilememesi halinde cari açık ve büyüme tercihi arasında sıkışıp kalma olasılığımız artacaktır."
     Küresel gelişmelerin dış talepte daha yoğun bir rekabet koşullarıyla karşılaşacağını gösterdiğini belirten Yorgancılar, "Bu durumda iç talebin canlandırılması, bunun için ise faizlerde indirime gidilmesi kaçınılmaz görünmektedir. Ancak canlanacak iç talebin ithal ürünlere yönelmemesi için kurlarda gerilemeye izin verilmemesi çok önemlidir. 2013 yılında düşük faiz ve gerçekçi kur ekseni ülkemiz ekonomisi açısından zorunlu görülmektedir" diye konuştu.
     EBSO Meclis Üyesi Nedim Kalpaklıoğlu ise "yurt dışı kökenli zincir mağazaların üreticiyi mağdur ettiğini" ileri sürerek, şöyle konuştu:
     "Ürün anlaşması yaparken fatura döneminden 15 gün sonra ödeyeceklerini vadediyor. 40 gün geçiyor, ödemiyorlar, anlaşma yaptığınız için mal vermeye devam ediyorsunuz. Vermezseniz ceza yiyorsunuz. Ürün iade adı altında fatura kesiyorlar. Ortada mal yok, irsaliye yok fatura kesiyorlar. Vahşi kapitalizmin en kötü örneğini görüyoruz. Fransa'da İspanya'da sistem nasılsa bizde de aynısını uygulasınlar başka bir şey istemiyoruz. Başvurabileceğimiz ve KOBİ'leri koruyan bir merci yok. Hak arayacağımız mekanizma yok. Türk Ticaret Kanunu'ndaki ilgili düzenlemeyi işleterek vade farkını isteyemiyorsunuz. İstediğiniz taktirde sistemin dışında kalıyorsunuz."
     Meclis toplantısında EBSO'nun 2013 yılı bütçesi de kabul edildi. Buna göne 2013 yılı bütçesi yüzde 12 artışla 10 milyon 500 bin TL olarak onaylandı. Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, gerçekleşebilecek olan bütçeyi hazırladıklarını, EBSO adına bir meslek lisesi yapma planlarının da bulunduğunu kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 201 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir