EBSO Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Töreni -Başbakan Yardımcısı Babacan: (3) "Bugün Tunus'ta,…

  • Yazı boyutu
EBSO Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Töreni
  -Başbakan Yardımcısı Babacan: (3) 
  "Bugün Tunus'ta,…

EBSO Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Töreni -Başbakan Yardımcısı Babacan: (3) "Bugün Tunus'ta, Libya'da, Yemen'de insanların özgürlük arayışı varsa, bunda Türkiye'nin payı çok" -"Türkiye'nin model ülke olma gayreti yoktu, ama kendi içimizde doğruları yapmak istedik ve ilham kaynağı olduk"

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Tunus, Libya, Yemen'deki insanların özgürlük arayışında Türkiye'nin büyük payı olduğunu belirterek, "Türkiye'nin model ülke olma gayreti yoktu, ama kendi içimizde doğruları yapmak istedik ve ilham kaynağı olduk" dedi.
     Babacan, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından düzenlenen Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, Batı ülkelerindeki ekonomik, güney ve doğu ülkelerindeki siyasi ve güvenlik sıkıntılarına karşın Türkiye'de gelinen noktaya, dünyanın biraz gıptayla biraz da kıskançlıkla baktığını ifade etti.
     Huzur ve istikrar ortamı devam ettikçe Türkiye'nin önünün açık olduğuna işaret eden Babacan, "Şu an içinde bulunduğumuz ortamın kıymetini iyi bilmek lazım" dedi.
     Babacan, Türkiye'nin geldiği noktanın, ülkedeki gelişmenin dünyada olumlu yankı bulduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
     "Bugün Tunus'ta, Libya'da, Yemen'de insanların özgürlük arayışı varsa, bunda Türkiye'nin payı çok. Türkiye'nin model ülke olma gayreti yoktu, ama kendi içimizde doğruları yapmak istedik ve ilham kaynağı olduk. Kendi tecrübemizi paylaşıyor, hatta finansman desteği veriyoruz. Biz güçlendikçe diğer ülkelere desteğimiz artıyor. Mayısta IMF'ye son ödememizi yapıyoruz. Şimdi biz IMF'ye borç veriyoruz. 10 yıldır Türkiye'de çok iyi şeyler oldu ve özel sektörde de çok başarı hikayesi var."
    
     -"Enerji ekonomik güvenlik meselesi"-
    
     Cari açık sorununa değinen Babacan, bunun en büyük nedeninin enerji harcamalarından kaynaklandığını belirtti.
     Enerjide ciddi dışa bağımlılık sorunu bulunduğunu dile getiren Babacan, şunları kaydetti:
     "Enerjide birkaç temel konu var. Nükleer enerji artık Türkiye için olmazsa olmaz noktaya geldi. Ekonomik güvenlik meselesi haline geldi. Kendi enerjimize sahip olmadan istikrarlı ekonomik yapıya ulaşmamız güç görünüyor. Bunun yanında yerli kaynaklarımızı daha çok kullanmalıyız. Linyit kömüründen enerji üretimi için özel bir program başlatacağız. Yenilenebilir enerjiye de önem vermeliyiz. Teknolojinin yardımıyla enerji verimliliğini artıracağız."
     Ali Babacan, başarılı sanayi kuruluşlarına ödüllerini verdi.
     Törende, Başbakan Yardımcısı Babacan'a da İzmir'in simgelerinin, anahtar şeklinde sembolize edildiği bir plaket hediye edildi.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 227 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir