EBRD, Tiryaki ile ortak oldu -EBRD'nin, Tiryaki Agro Gıda Sanayii ve Ticaret A.Ş.'de 25 milyon…

  • Yazı boyutu
EBRD, Tiryaki ile ortak oldu
     -EBRD'nin, Tiryaki Agro Gıda Sanayii ve Ticaret A.Ş.'de 25 milyon…

EBRD, Tiryaki ile ortak oldu -EBRD'nin, Tiryaki Agro Gıda Sanayii ve Ticaret A.Ş.'de 25 milyon dolarlık özsermaye yatırımı yaptığı bildirildi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD), Tiryaki Agro Gıda Sanayii ve Ticaret A.Ş'de 25 milyon dolarlık öz sermaye hissesi satın aldığı bildirildi.
     Tiryaki Agro Gıda'dan yapılan yazılı açıklamada, EBRD'nin, Tiryaki Agro Gıda Sanayii ve Ticaret A.Ş'de 25 milyon dolarlık öz sermaye yatırımıyla Türk girişim sektörünün büyümesini desteklediği, bunun da Bankanın Türkiye kurumsal sektöründeki ilk öz sermaye yatırımı olduğu belirtildi.
     Tiryaki'nin 2011 yılında gerçekleştirdiği 1 milyar dolarlık net satışıyla, Karadeniz ülkeleri, Türkiye ve Güney Doğu Akdeniz bölgelerinde faal ve önemli bir Türk ziraat ürünleri işleyicisi olduğu belirtilen açıklamada, şirketin çoğunluğunun sahibinin Gaziantep kökenli Tiryakioğlu Ailesi olduğu, bir özel öz kaynak şirketi olan Investcorp'un da Tiryaki'de azınlık hissesi bulunduğu ifade edildi.
     Açıklamada, "Yeni çıkarılan hisselere abonelikle gerçekleştirilen EBRD'nin yatırımı, Tiryaki'nin büyüme stratejisini destekleyecek ve şirketin ilk olarak özel sektör yatırımıyla gerçekleşecek olan ruhsatlı depoların inşası dahil, mode depolama yeri ile işleme ve taşıma tesisleri inşa etmesini sağlayacaktır" denildi.
     EBRD'nin Sanayi, Ticaret ve Endüstriyel Tarım Şirketleri'nden sorumlu Yönetim Müdürü Alain Pilloux, "EBRD, Tiryaki ile ortak olarak, onun gelecekteki büyümesini desteklemekten memnuniyet duymaktadır. Bu yatırım, Tiryaki'nin altyapısını geliştirmesine yardımcı olacak ve şirketin büyük ticari hacimleri işlemedeki verimini önemli ölçüde arttırmasını sağlayacaktır. Proje, EBRD'nin özel sektör aracılığıyla zirai üretim ve ticareti arttırmayı amaçlayan rolünü desteklemektedir" dedi.
     Tiryaki Agro Üst Yöneticisi (CEO) ve Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Tiryakioğlu de EBRD'nin yalnızca Türkiye'de değil aynı zamanda EBRD'nin bulunduğu Ukrayna, Kazakistan ve Mısır gibi başlıca tahıl ithalatı ve ihracatı yapan ülkelerde büyümeleri için kilit bir ortakları olduğunu kaydetti.
     Investcorp Yönetim Müdürü ve Tiryaki Yönetim Kurulu Üyesi Tristan De Boysson ise EBRD'nin Tiryaki şirketinde Investcorp ile birlikte bir hissedar olmasından memnuniyet duyduklarını ifade ederek, "EBRD ile yeni büyüme fırsatları yaratmayı dört gözle bekliyoruz" düşüncesini aktardı.
     Açıklamada, 2009 yılında Türkiye'deki faaliyetlerinin başlamasından bu yana EBRD'nin yüzde 95'i özel sektörde olmak üzere ülke ekonomisinin çeşitli alanlarına yaklaşık 2 milyar avro yatırım yaptığı bildirildi.
     Yalnızca endüstriyel tarım ve gıda alanında EBRD'nin, 1991 yılından bu yana merkez ve Doğu Avrupa ile "Bağımsız Devletler Topluluğu" ülkelerinde 402 projeden fazlasında 6.4 milyar avro doğrudan taahhüt ettiği belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 201 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir