EBRD'den 2013 için 1 milyar avroluk yatırım planı -EBRD Başkanı Sir Suma Chakrabarti:…

  • Yazı boyutu
EBRD'den 2013 için 1 milyar avroluk yatırım planı
  -EBRD Başkanı Sir Suma Chakrabarti:…

EBRD'den 2013 için 1 milyar avroluk yatırım planı -EBRD Başkanı Sir Suma Chakrabarti: -"Programımız talep doğrultusunda ilerliyor ve eğer şartlar istediğimiz gibi olursa, Türkiye'ye 2013 yılında 1 milyar avro büyüklüğünde yatırım yapmak istiyoruz"

Gökhan Kurtaran - Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da olan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Sir Suma Chakrabarti, temmuz ayında bankanın başkanlık görevine getirilmesinden sonra ilk ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirdi ve Türkiye'ye 2013 yılında 1 milyar Avro hacminde yatırımın müjdesini verdi.
     AA muhabirinin sorularını cevaplayan Chakrabarti, "Biz yaklaşık 3,5 senedir Türkiye'deyiz ve bu süre zarfında 2 milyar avronun üzerinde yatırım yaptık. Bu yıl 2012'nin sonuna kadar 1 milyar avroluk yatırım yapmış olacağız. Programımız talep doğrultusunda ilerliyor ve eğer şartlar istediğimiz gibi olursa, Türkiye'ye 2013 yılında 1 milyar avro büyüklüğünde yatırım yapmak istiyoruz. Türkiye'ye yatırdığımız her 1 avrodan, 1 avro geri dönüş alıyoruz. Biz bu çarpan etkisinin daha fazla olmasını isteriz. Türkiye hükümeti ile diyalog halindeyiz" ifadelerini kullandı.
    
     -"Türkiye'nin başarı hikayesi anlatılmayı hakediyor"
    
     Türkiye ekonomisinin son yıllarda dikkate değer bir başarı grafiği yakaladığının belirten Chakrabarti, "1990 yılında ilk kez Türkiye'ye tatil için gelmiştim. Sonraki yıllarda da birçok kez geldim. Herkes gibi ben de büyümedeki değişimi okuyorum. Fakat Türkiye uzunca bir süredir son derece çarpıcı bir büyüme kaydetti. Türkiye'nin büyüme hikayesi cidden anlatılmayı hakediyor" dedi.
     Türkiye'nin ikinci çeyrek ekonomik büyüme performansına dair görüşlerini de paylaşan Chakrabarti, "Operasyonumuzun olduğu birçok ülkede olduğu gibi, Türkiye'de büyüme bir miktar hız kesti. Küresel ekonomi yavaşlıyor. Hindistan ve Çin'in de ekonomik büyümesi yavaşladı. Türkiye bu açıdan yalnız değil" ifadelerini kullandı.
    
     -"Türkiye'den alınacak dersler var"-
    
     Mayıs ayında EBRD'nin yıllık toplantısını İstanbul'da gerçekleştireceklerini belirten Chakrabarti, "Türkiye'deki programımızla ilgili son derece olumlu düşüncelerim var. Avrupa'da halen işler oldukça zor fakat burada iyimserliğin, iş dünyasındaki güvenin son derece yüksek olduğunu görüyorum. Bu gerçekten iyi bir haber" dedi. Türkiye'nin bölgesi ile olan ilişkilerinin de özellikle son yıllarda büyük önem kazandığını belirten Chakrabarti, "Türkiye coğrafi konumuna ek olarak, bölge ülkeleri ile geleneksel, tarihi ve ticari bağları var. Türkiye bizim için Doğu Akdeniz ve Orta Asya ülkelerine açılmak için son derece önemli bir merkez konumunda bizim için. Türkiye gelişme açısından bir model oluşturuyor. Kuzey Afrika'daki ülkeler içinde Türkiye'nin deneyimlerinden alınacak dersler var" ifadelerini kullandı.
     Chakrabarti, sözlerine şöyle devam etti:
     "Türkiye'de daha çok özel sektör girişimi olması gerektiğini düşünüyoruz. Enerji verimliliğinde özellikle özel sektör daha büyük bir rol oynayabilir. Ortak ölçekli şirketlerin özellikle Türkiye'nin daha geri kalmış bölgelerinde daha aktif olabileceğini düşünüyoruz. Üçüncü ve son geçiş sürecindeki önemli bir konu da bölgesel ve küresel altyapı çalışmaları. Biz özel sektörün bu alanda da yer almasını istiyoruz. Diğer önemli bir konu da finansal aracılığın derinleştirilmesi. Yapı Kredi Bankası ile bir konuda bir görüşme yaptık. Para birimin ve sermaye piyasalarının geliştirilmesi gibi konuları konuştuk."
    
     -"KOBİ'ler ve endüstriyel tarıma odaklanıyoruz
    
     Chakrabarti, Türkiye'de özellikle KOBİ'lere ve endüstriyel tarıma destek olmaya odaklandıklarının altını çizerek, "Türk tarım isletmeciliği sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lere destek olmak için, geçen yıl 400 milyon avro büyüklüğünde sağladığımız kaynak bunun en belirgin örneği. Bu alandaki faaliyetlerimizi sürdürmek istiyoruz" dedi.
     Chakrabarti, "Aynı zamanda Türkiye'de enerji verimliliğini de destekliyoruz. Örneğin yakın zamanda Türkiye'nin Bandırma'daki en büyük rüzgar enerji üretim tesisi için 100 milyon avroluk bir destek verdik. Türkiye'de altyapı çalışmalarına da yatırım yapmakla son derece ilgiliyiz" dedi.
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir