E-ticarette yeni dönem -E-Ticaretin İzlenmesi ve Mükellef Uyumunun Artırılması Projesi ile…

  • Yazı boyutu
E-ticarette yeni dönem
  -E-Ticaretin İzlenmesi ve Mükellef Uyumunun 
  Artırılması Projesi ile…

E-ticarette yeni dönem -E-Ticaretin İzlenmesi ve Mükellef Uyumunun Artırılması Projesi ile e-ticarette kayıt dışılığın önlenmesi ve kayıt dışı çalışan firmaların gönüllü uyuma davet edilmesi amaçlanıyor

Maliye Bakanlığı'nın "E-Ticaretin İzlenmesi ve Mükellef Uyumunun Artırılması Projesi" ile e-ticarette kayıt dışılığın önlenmesi ve kayıt dışı çalışan firmaların gönüllü uyuma davet edilmesi amaçlanıyor.
     Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan "E-Ticaretin İzlenmesi ve Mükellef Uyumunun Artırılması" başlıklı sunuma göre, Türkiye'de 2011 sonu itibarıyla 36,8 milyon internet kullanıcısı bulunurken, işletmeden tüketiciye e-ticaret 2009-2012 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 45 artış gösterdi.
     Sunumda, geçen yıl sonunda 5,6 milyar liraya ulaşan internetten e-ticaret dahil kartlı ödeme tutarının 2023 yılında 350 milyar liraya ulaşması beklendiği bildirildi.
     E-ticaretin neden izlenmesi gerektiğine ilişkin tespitlerin de yer aldığı sunumda, gelişme potansiyelinin oldukça yüksek olması, toplam ticaret içindeki payının artması ve genç girişimcileri cezbetmesinin e-ticaretin izlenme nedenlerinden olduğu kaydedildi.
     Sunumda proje ile e-girişimcilerin vergi bilincinin artırılması ve gönüllü uyuma teşvik edilmesi ile e-ticaret faaliyetlerinin izlenmesi ve analiz edilmesi ve e-ticaret yoluyla ortaya çıkan kayıt dışılığın önlenmesinin amaçlandığı ifade edildi.
     Proje ile e-faturanın e-ticaret ile entegrasyonu, internet üzerinden mükellefiyet açılması ile vergilemede kesinlik ve belirliliği sağlamanın öngörüldüğü belirtildi.
     Uygulamaya ilişkin bilgilerin de bulunduğu sunumda, e-ticaret sitelerinin taranması için "Xenon" web robotunun kullanılacağı bildirildi.
     "www.egirisimci.gov.tr" internet portalı sayesinde de e-ticaret firmalarının beyanlarının kontrol edileceği belirtilen sunumda, kayıtdışılığı tespit edilen firmaların mektup ve e-posta yoluyla gönüllü uyuma davet edileceği bilgisine yer verildi.
    
    
    

Bu haberi 115 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir