E-ticaretin Dahileri Anadolu'da Zirvesi -Türkiye'nin önde gelen e-ticaret girişimcileri, zirvede…

  • Yazı boyutu
E-ticaretin Dahileri Anadolu'da Zirvesi
  -Türkiye'nin önde gelen e-ticaret girişimcileri, zirvede…

E-ticaretin Dahileri Anadolu'da Zirvesi -Türkiye'nin önde gelen e-ticaret girişimcileri, zirvede genç girişimciler ve öğrencilerle deneyimlerini paylaştı -NG Hotel Resorts İcra Kurulu Başkanı Gür: "Dünya e-ticaret alanında Türkiye, genç nüfusu ve vizyon sahibi genç yatırımcıları sayesinde kısa sürede söz sahibi olacaktır"

Türkiye'nin önde gelen e-ticaret girişimcileri, Afyonkarahisar'da düzenlenen "E-ticaretin Dahileri Anadolu'da Zirvesi"nde, genç girişimci ve öğrencilerle deneyimlerini paylaştı.
     Etkinliğin sponsoru NG Hotel & Resorts İcra Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, bir otelde gerçekleştirilen zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, e-ticarette kendilerini ispatlayan ve dahi diye nitelenen girişimcileri, bu alanın yeni girişimcileri ve öğrencilerle bir araya getirmeyi amaçladıklarını bildirdi.
     E-ticaret alanında lider kişilerin girişimcilik hikayelerini anlatıp deneyimlerini paylaşmasının, genç girişimciler ve öğrencilere büyük yarar sağlayacağına inandığını belirten Gür, e-ticaretin, dünyada ve Türkiye'de giderek önem kazanan bir pazar olduğunu söyledi.
     Hukuki düzenlemeler yapılması ve kalifiye eleman artışı gibi sorunların çözülmesiyle Türkiye'nin de dünya e-ticaret pazarında sözü geçen bir pazar haline gelmesinin kaçınılmaz olacağını ifade eden Gür, şöyle konuştu:
     "Türkiye'de e-ticaret süreci, dünyadaki diğer örneklerine göre planlı ve gereken şekilde ilerliyor. Toplam ticarette internet üzerinden satış, ABD'de yüzde 11, Türkiye'de yüzde 1 civarındadır. Dünyada e-ticaret hacmi, net olarak hesaplanamasa da 10 trilyon doları aştı. Türkiye ise 30 milyonu aşan kullanıcısıyla dünyanın en büyük 12'nci internet pazarı ve bu pazar sürekli büyüyor. Türkiye'de internet kullanımının artmasıyla 2011 yılında e-ticaret pazar hacmi, 2005'e oranla 16 kat artarak 23 milyar liraya ulaştı. Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre, Türkiye'de her 5 kişiden biri internet üzerinden alışveriş yapıyor. Türkiye'de e-ticarette 2010'da 15 milyar lira olan ticaret hacmi, 2011'de yüzde 52 artışla 22,9 milyar liraya ulaştı. Bu veriler ışığında, bu sayının birkaç yıl içinde 40-50 milyar lira civarında olması bekleniyor. Dünya e-ticaret alanında Türkiye, genç nüfusu ve vizyon sahibi genç yatırımcıları sayesinde kısa sürede söz sahibi olacaktır."
     Gür, yapılan yatırımlar ve sağlanan çözümlerle e-ticaret pazarında Türkiye'nin kaydettiği ilerlemenin, gelecek 5 yılda daha net görülebileceğini sözlerine ekledi.
     Daha sonra, e-ticaret uygulamalarıyla tanınan Nevzat Aydın, Sait Kayahan, Gülfem Toygar, Ferda Kertmelioğlu, Arda Kutsal, Burak Ertaş, Çağlar Erol, Serkan Sevim, Mehmet İnhan ve Kıvanç Onan, birer sunum yaparak, e-ticaret öyküleri ve deneyimlerini anlattı.
    
    
    

Bu haberi 293 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir