Düzeltme "TZOB Genel Başkanı Bayraktar" başlıklı haberimizde yer alan "11 ay" ifadesi "10 ay",…

  • Yazı boyutu
Düzeltme
  
  "TZOB Genel Başkanı Bayraktar" başlıklı haberimizde yer alan "11 ay" 
ifadesi "10 ay",…

Düzeltme "TZOB Genel Başkanı Bayraktar" başlıklı haberimizde yer alan "11 ay" ifadesi "10 ay", "Ocak-Eylül dönemi" ifadesi ise "Ocak-Ekim" şeklinde kaynağından düzeltilmiştir. Haberimizi düzelterek yeniden yayımlıyoruz. Saygılarımızla. AA -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"10 aylık dönemde gıda ve tarımın dış ticaret fazlası yüzde 47,36 artışla 3,34 milyar dolara yükseldi" -"Tarım, dış ticaretimizin yüz akı olmaya devam ediyor"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu yıl 10 aylık dönemde gıda ve tarımın dış ticaret fazlasının yüzde 47,36 artışla 3,34 milyar dolara yükseldiğini belirterek, "Tarım, dış ticaretimizin yüz akı olmaya devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.
     Bayraktar, yaptığı açıklamada, Ocak-Ekim dönemini kapsayan 10 ayda, gıda ve tarım ihracatının yüzde 6,05 artışla 11 milyar 487 milyon 88 bin dolardan 12 milyar 182 milyon 448 bin dolara çıktığını bildirdi.
     Aynı dönemde ithalatın yüzde 4,11 düşüşle 9 milyar 218 milyon 997 bin dolardan 8 milyar 840 milyon 183 bin dolara indiğini kaydeden Bayraktar, Ekim ayında gıda ve tarım ihracatının 1 milyar 462 milyon 96 bin dolardan 1 milyar 382 milyon 348 bin dolara düştüğüne dikkat çekti.
     Bayraktar, "Ekim ayında gıda ve tarım ihracatı yüzde 5,45 düştü ama ithalat da yüzde 2,4 azaldı. İthalat, Ekim ayında 831 milyon 481 bin dolardan 811 milyon 532 bin dolara indi. Gıda ve tarımda dış ticaret fazlası Ekim ayında geçen yıl 630 milyon 615 bin dolarken bu yıl 570 bin 816 bin dolara indi" bilgisini verdi.
    
     -"Tarımın dış ticaret fazlası 3,3 milyar doları geçti"-
    
     Bayraktar, gıda ve tarımda 10 aylık dönemde dış ticaret fazlasının yüzde 47,36 artarak 2 milyar 268,1 milyon dolardan 3 milyar 342,3 milyon dolara yükseldiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Çiftçimiz bütün zorluklara, dünyadaki ortama rağmen, üretmeye devam etmiş, bunun sonucu tarımda dış ticaret fazlası 3,3 milyar doları geçmiştir. Türk ekonomisine bu kadar dış ticaret fazlasıyla katkıda bulunan kaç sektör var ki- Her şeye rağmen ihracatın yıldızı tekstil ve konfeksiyon sektörünün de ana hammaddesi olan pamuk ve yün tarım ürünüdür. Her ülkenin ihracatta zorlandığı bir ortamda, ihracatı artırmaya devam etmek Türk çiftçisinin başarısıdır. Bu rakam, dış ticaret açığı veren ülkemiz için çok önemlidir. İstihdamda olduğu gibi, dış ticaret de ülke ekonomisinin kurtarıcılarından biri de tarımdır"
     Bayraktar, Ocak-Ekim döneminde, 2 milyar 874,1 milyon dolar sebze, meyve ihracatı gerçekleştirdiğini, ayrıca tarım ihracatına dahil edilmeyen 1 miyar 437,8 milyon dolarlık pamuk ihracatı yapıldığını belirtti.
     Türk çiftçisinin bin bir zahmetle, yüksek girdi maliyetleriyle, tabii afetlerle mücadele ederek, alın teriyle ürettiği ürünlerin dünya piyasalarında talep edilmeye devam edildiğini dile getiren Bayraktar, "Bütün sıkıntılara rağmen üretmeye, istihdam yaratmaya, ihracata devam ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. Yeterli destekler sağlandığında, yapısal sorunlar çözüldüğünde Türk tarımının çok daha büyük üretim ve ihracat rakamlarına ulaşması hiç de zor değildir" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
     Yayıncı:

Bu haberi 114 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir