Düzeltme "Türkiye kiraz ihracatında dünya liderliğini hedefliyor" başlıklı haberimizin üçüncü…

  • Yazı boyutu
Düzeltme
  
  "Türkiye kiraz ihracatında dünya liderliğini hedefliyor" başlıklı 
haberimizin üçüncü…

Düzeltme "Türkiye kiraz ihracatında dünya liderliğini hedefliyor" başlıklı haberimizin üçüncü paragrafında yer alan "500 bin dolar" ifadesi kaynağından "500 milyon dolar" şeklinde düzeltilmiştir. Haberimizi düzelterek yeniden yayınlıyoruz. Saygılarımızla AA -Türkiye kiraz ihracatında dünya liderliğini hedefliyor -UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Çalı: "Kiraz ihracatında yol haritamızı belirledik. Üretimimizin, 5 yılda en az dörtte birini ihraç etmeyi hedefliyoruz"

Kiraz üretiminde dünya birincisi olan Türkiye'nin, ihracatta da liderliği hedeflediği bildirildi.
     Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, yazılı açıklamasında, kiraz üretimi ve ihracatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     Çalı, sektör olarak "Türk kirazı" imajını korumayı amaçladıklarını ifade ederek, "Kiraz ihracatında yol haritamızı belirledik. Üretimimizin, 5 yılda en az dörtte birini ihraç etmeyi hedefliyoruz. 2023 yılı için öngördüğümüz 13 milyar dolarlık ihracatın da minimum 500 milyon dolarını da kirazdan alacağız" görüşünü kaydetti.
     Türkiye'de kiraz üretiminin her yıl arttığını, ancak iklim koşulları nedeniyle rekoltenin tam anlamıyla belirlenemediğini anlatan Çalı, kiraz üretiminde Türkiye'nin dünyada birinci sırada yer aldığını belirtti. Çalı, şöyle devam etti:
     "417 bin ton kiraz üretimiyle dünyada birinci sırada yer alıyoruz. Bunun ancak 50-60 bin tonunu ihraç edebiliyoruz. Kiraz ihracatı yapan ülkeler arasında ABD ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi sırasıyla Şili, Türkiye, İspanya ve İtalya izliyor. Amacımız ihracattaki sıralamamızı, üretime paralel olarak birinciliğe yükseltmek. Kiraz ihracatında birincilik için 10 yıla ihtiyaç var."
     Çalı, küresel kriz nedeniyle pazarlarda bir daralmanın yaşandığını, bu yüzden rakip ülkeleri yakalamanın 10 yıl gibi bir sürede mümkün olacağını belirterek, "Türk üreticisi kaliteli üretim ve gıda güvenliğini sağlayarak, lojistik hizmetleri modernleştirmeli. Büyük alanlarda üretim teşvik edilmeli" dedi.
     Kiraz üretiminde bizden geride olan ABD, Şili, İspanya gibi rakip ülkelerin, Türkiye'de ihracat esaslı üretim yapılması halinde, üretimde olduğu gibi ihracatta da geride bırakılacağını ifade eden Çalı, uluslararası ticarette yalın olarak ihracat yapmaktan başka, ihracatı daha etkili ve miktar olarak artırmak için yeni pazarlara açılmak gerektiğini vurguladı.
     Çalı, ihracatın önünün açılmasının ve yeni pazarların artırılmasının yolunun lobi çalışmalarından geçtiğine dikkati çekerek, Türk kirazının her yerde tanıtılması gerektiğini bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 183 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir