Düzeltme "Kahire Ticaret Odası'ndan GTO'ya ziyaret" başlıklı haberimizde yer alan "7 milyon"…

  • Yazı boyutu
Düzeltme
  
  "Kahire Ticaret Odası'ndan GTO'ya ziyaret" başlıklı haberimizde yer alan 
"7 milyon"…

Düzeltme "Kahire Ticaret Odası'ndan GTO'ya ziyaret" başlıklı haberimizde yer alan "7 milyon" ifadesi "7 milyar" olarak düzeltilmiştir. Haberimizi düzelterek yeniden yayımlıyoruz. Saygılarımızla. AA -Kahire Ticaret Odası'ndan GTO'ya ziyaret -GTO Yönetim Kurulu Başkanı Aslan: -"Türkiye ve Mısır arasında 2011 yılında 7 milyar doları aşan bir ticaret hacmini yakaladık. Umuyoruz ki bu miktar çok daha yukarılara çıkacaktır"

Kahire Ticaret Odası yönetim kurulu üyelerinin yer aldığı heyet, Gaziantep Ticaret Odası'nı (GTO) ziyaret etti.
     GTO Yönetim Kurulu Başkanı Aslan, ziyaretteki konuşmasında, Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin tarihi ve Ortadoğu'daki tüm şekillenmelerde etken olduğunu söyledi.
     Kahire Ticaret Odası'nın Ortadoğu'nun en büyük ticaret odası olduğunu belirten Aslan, şöyle konuştu:
     "Dolayısıyla hem Türkiye-Mısır ilişkilerini hem de Gaziantep-Kahire ilişkilerini bu görüşmelerimizde ele alacağız. Son günlerde Mısır'da yaşanan olaylardan sonra Mısır ekonomisi tekrar yükseliş trendine geçmiş durumdadır. Türkiye ve Mısır arasında 2011 yılında 7 milyar doları aşan bir ticaret hacmini yakaladık. Umuyoruz ki bu miktar çok daha yukarılara çıkacaktır."
     Aslan, Türkiye ve Mısır arasında 2005 yılından imzalanan "Serbest Ticaret Anlaşması"nın 2007 yılında yürürlüğe girdiğini anımsatarak, bu süre içerisinde özellikle Türk yatırımcıların Mısır'da ciddi yatırımlara girdiğini aktardı.
     Bu dönem içerisinde inşaat ve müteahhitlik sektöründe, Mısır'ın altyapısı konusunda çok ciddi faaliyet olduğunu anlatan Aslan, açıklamasını şöyle sürdürdü:
     "Gaziantep-Mısır ilişkilerinde geçen yıl itibariyle 150 milyon dolarlık bir hacmimiz var. Ama bunu yeterli görmüyoruz. Önümüzdeki süre içerisinde yapacağımız görüşmelerde bu ticaret hacmini çok daha yukarılara taşımayı hedefliyoruz. Dolayısıyla Türkiye ve Mısır arasındaki gerek ekonomik gerek sosyal ilişkilerin geliştirilmesinde bu ziyaretin son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Onun için heyet başkanımız ve tüm yönetim kurulu arkadaşlarımıza bu ziyaretleri için teşekkür ediyoruz."
    
     -İslam gücü-
    
     Mısır heyeti adına konuşan Kahire Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Aly Abdelgawad Aly Shokry de oda hakkında bilgi verdi.
     Mısır ve Türkiye arasındaki ilişkilere de değinen Shokry, bir görüşme sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine, "Biz 4-5 senedir Avrupa Birliği'ne (AB) girmeye çalışıyorduk ama şimdi söylüyorum ki, AB'ye girmeye hiç ihtiyacımız yok" dediğini savunarak, "Bu da bizi çok mutlu etti. Orada anladık ki yeni bir 'İslam gücü' var. Mısır ve Türkiye halkı birleştiği zaman orada çok büyük yeni bir güç ortaya çıkacak" diye konuştu.
     Konuşmaların ardında önümüzdeki dönem yürütülecek çalışmalarda işbirliği yapılmak amacıyla protokol imzalandı.
    
    
    

Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir