Düzeltme "Enerji borsası için ilk adım atıldı" başlıklı haberimizde Enerji ve Tabii Kaynaklar…

  • Yazı boyutu
Düzeltme
  
  "Enerji borsası için ilk adım atıldı" başlıklı haberimizde Enerji ve Tabii 
Kaynaklar…

Düzeltme "Enerji borsası için ilk adım atıldı" başlıklı haberimizde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci'nin konuşma yaptığına ilişkin ifade, kaynağınca "gönderdiği mesaj" olarak düzeltilmiştir. Haberimizi düzelterek yeniden yayımlıyoruz. AA -Enerji borsası için ilk adım atıldı -Avrupa Enerji Borsası ile TEİAŞ arasında, Türkiye'de bir organize enerji borsası kurulması için işbirliği yapılması konusunda mutabakat protokolü imzalandı

Avrupa Enerji Borsası (EEX) ile Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) arasında, Türkiye'de bir organize enerji borsası kurulması için işbirliği yapılması konusunda mutabakat protokolü imzalandı.
     EEX ve TEİAŞ'ın ortak açıklamasına göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, Almanya'nın Leipzig kentinde düzenlenen imza törenine gönderdiği mesajda, Asya ve Avrupa arasında köprü olan Türkiye'nin, bölgede bir referans fiyat oluşturma potansiyeline sahip olduğunu ifade etti. Kilci, "Likit spot ve türev piyasaları barındıran bir Türkiye enerji borsasının kurulması, enerji piyasasının liberalleştirilmesi ve elektrik piyasalarının daha da büyümesi için büyük önem taşıyor" dedi.
     EEX Mali İşler Yöneticisi Iris Weidinger, imza töreninde yaptığı konuşmada, Avrupa Enerji Borsası'nın son on yılda güvenli ve gelişmiş bir takas altyapısı, uluslararası işbirlikleri ve şeffaf standartları da kapsayan enerji ticaretine ilişkin birçok hukuki düzenleme, teknik altyapı ve operasyonel işletim çerçevesi oluşturduğunu belirtti.
     Weidinger, EEX ve EPEX Spot olarak Türkiye enerji piyasasının gelişimine katkı sağlamaktan ve bu alandaki uzmanlıklarını Türk iş ortaklarıyla paylaşmaktan mutluluk duyduklarını da bildirdi.
     TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır ise imzalanan protokolle ilgili olarak, "TEİAŞ'ın ulusal ve teknik uzmanlığı ile EEX'in piyasa işletim uzmanlığını buluşturuyoruz. Bu önemli işbirliğinin, Türkiye elektrik piyasasının gelişimini teşvik edeceğine ve destekleyeceğine inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
     Avrupa Enerji Borsası, Avrupa'nın lider enerji borsası konumunda bulunuyor. Enerji ve bağlantılı ürünler için güvenli, likit ve şeffaf piyasalar işleterek elektrik, doğalgaz, karbondioksit salım sertifikaları ve kömür ticaretine aracı oluyor. Alım-satımla ilgili takas ve uzlaştırma işlemleri European Commodity Clearing AG (ECC) adlı takas merkezi tarafından yürütülüyor.
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir