Düzce'de yetiştirilecek çilek çeşitlerini tüketiciler belirleyecek -"Örnek Çilek Yetiştiriciliği…

  • Yazı boyutu
Düzce'de yetiştirilecek çilek çeşitlerini tüketiciler belirleyecek
  -"Örnek Çilek Yetiştiriciliği…

Düzce'de yetiştirilecek çilek çeşitlerini tüketiciler belirleyecek -"Örnek Çilek Yetiştiriciliği Projesi" kapsamında, üretilen 9 çilek çeşidi, tercihlerinin belirlenmesi amacıyla tüketicilerin beğenisine sunuldu -Proje Koordinatörü Zeki: "Anket kapsamında en yüksek puanı alan çilek, Düzcemizin en çok beğenilen çileği olacak"

Düzce'de yetiştiricilerin ürettiği 9 çilek çeşidi, tercihlerinin belirlenmesi amacıyla tüketicilerin beğenisine sunuldu.
     Düzce'de 1 yıl önce mode tarım uygulamaları ile çilek yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak amacıyla başlatılan "Kırsal Ekonomik Çeşitlilik, Örnek Çilek Yetiştiriciliği Projesi" kapsamında projeye dahil olan üreticiler 9 çeşit çilek yetiştirdi. İl genelinde tüketicilerin talep gösterdiği çilek çeşitlerinin üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla anket çalışması başlatıldı.
     Proje Koordinatörü Musa Zeki, AA muhabirine Avrupa Birliği (AB) destekli projenin 1 yıl önce mode tarım uygulamaları ile çilek yetiştiriciliğini öğretmek amacıyla İl Özel İdaresi tarafından başlatıldığını söyledi.
     Proje kapsamında 60 çiftçinin 500'er metrekarelik alanlarda çilek üretimi yaptığını kaydeden Zeki, "Düzce'de fındık ürününe alternatif ürün olarak çilek yetiştiriciliği tespit edildi. Bu kapsamda 60 bahçede çiftçilerimiz tarafından çilek üretimi yapılıyor" diye konuştu.
     Konuralp, Boğaziçi, Üçköprü, Beyköy ve Muncurlu bölgelerinde yetiştirilen 9 çeşit çileğin Anıtpark'ta açılan stantlarda halkın beğenisine sunulduğunu ifade eden Zeki, şunları kaydetti:
     "Tüketicinin Düzce'de yetişen hangi tür çileği beğendiğini öğrenmek için anketlerle araştırmalar yaptık. Anketlerimiz sonucunda 9 adet çileği tüketicinin önüne koyduk. Halkımız da tat, aromatik, ekşilik ve koku bakımından çilekleri değerlendirerek, ona göre anketlere katılacaklar. Anket kapsamında en yüksek puanı alan çilek, Düzcemizin en çok beğenilen çileği olacak.
     Bundan sonra çiftçilerimize, halkımıza sunduğumuz ürünlerin beğeni derecelerini sunacağız. Onlar da kendi bahçelerindeki ürün değerlendirmesini yaptıktan sonra tercihlerini ona göre yapacaklar."
     Beyköy Değirmenbaşı köyünde çilek yetiştiriciliği yapan Mürüvvet Yalçın da proje kapsamında çilek yetiştiriciliğine başladığını belirterek, hem boş vakitlerini değerlendirdiğini hem de yetiştirdiği çilekleri satarak evine katkıda bulunduğunu söyledi.
    
    
    

Bu haberi 259 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir