Düşler Akademisi kazandığı ödülleri düzenlediği organizasyonla kutladı

  • Yazı boyutu
Düşler Akademisi kazandığı ödülleri düzenlediği organizasyonla kutladı

Türkiye Vodafone Vakfı'nın engelli bireylerin yaşama katılım mücadelesine destek vermek amacıyla hayata geçirdiği Düşler Akademisi, uluslararası ödül platformlarınca da takdir toplayan başarısını, 28 Mayıs Pazartesi akşamı düzenlediği organizasyonla kutladı.

Türkiye Vodafone Vakfı açıklamasına göre, yolculuğuna ''sanat ve sanatçı engel tanımaz'' anlayışıyla 2008 yılında başlayan Düşler Akademisinin, bugüne kadar topluma kazandırdığı 1.386 genç ve bu gençlerin yaşantısında yarattığı dönüşüm ile engelliler için başka bir dünyanın mümkün olduğunu tüm Türkiye'ye gösterdiği belirtildi.
     Açıklamada, nisan ayında PR News CSR Ödülleri'nde iki önemli ödülün sahibi olan Düşler Akademisi'nin, mayıs ayında Hermes ve Communitas Ödülleri'nde elde ettiği başarılarla engellilerin yaşam kalitelerini artırmak yolundaki vizyonunu ortaya koyduğu ifade edildi.
     Düşler Akademisi'nin başarısını kutlamak üzere düzenlenen organizasyonda, sunuculuğunu Düşler Akademisi'nin işitme engelli öğrencilerinden Buket Demirel'in yaptığı gece, görme engelli öğrenci Arda Gülbahar'ın Dj performanslarıyla başlayarak, Düşler Akademisi'nin müzik sahnesine taşıdığı, dünyanın sayılı müzik dehalarından biri olarak gösterilen ve doğadaki tüm sesleri nota diline deşifre edebilen Buğra Çankır'ın piyano performansıyla devam etti.
     Düşler Akademisi'nden mezun engelli gençler ve gönüllü müzisyenlerin oluşturduğu Social Inclusion Band'in de konser verdiği gecede, caz sanatçısı, piyanist ve besteci Kerem Görsev ile Hürriyet Gazetesi yazarı, müzisyen Sedat Ergin de sahne aldı.
     Gecenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, engelli bireyleri sosyal yaşama katmaya yönelik bu mücadelelerinin, aslında Türkiye'nin tüm dışarıda bırakılan birey ve gruplarını kapsadığını belirterek, bu anlamda Düşler Akademisi'nin Türkiye'de çok önemli bir toplumsal değişime aracı olduğunun altını çizdi.
     Süel, şöyle konuştu, ''Engellilik, aslında insan olma halinin en doğal parçalarından biri ve bu dünya üzerinde yaşayan herkes, sadece insan olması sebebiyle, toplumsal haklardan eşit şekilde faydalanmayı hak ediyor. Ancak ne yazık ki ülkemizde engelli bireyler en temel haklarından faydalanamıyor, ciddi dezavantajlarla karşılaşıyorlar. Burada en can yakıcı nokta ise tüm bu kısıtlamaların kaynağının, toplumun kendisi olması. Biz Düşler Akademisi'nde gençlerimize ekonomik bağımsızlıklarını ve özgüvenlerini sağlarken, aslında insanlara, bu bireylerin önünde açılan en ufak kapının ne kadar büyük dönüşümlere vesile olabileceğini, engellilerin neleri başarabileceğini gösterdik. Engelli bireylerden başlayarak aslında tüm Türkiye'ye dokunduğumuz bu projemiz, global arenada da farkını ortaya koydu, son 2 ay içinde 3 önemli ödül platformundan toplam 4 ödülle döndü. Bir hayali gerçeğe dönüştürmüş olmak, onları toplumsal hayatın farklı alanlarına, iş gücüne ve eğitime kazandırmak bizler için büyük bir gurur kaynağı.''
    
     -Düşler Akademisi, yeni atölyelerle daha fazla yeteneğe imkan sağlıyor
    
     Engelli bireylerin hayatında yaratılacak en ufak değişimin çok daha büyükleri için ilham kaynağı olacağı ve bu dönüşümü mümkün kılacak en etkili araçlardan birinin sanat olduğu inancıyla yol alan Düşler Akademisi'nin, zaman içinde daha fazla engelli gencin katılımıyla genişleyen yapısını yeni atölyelerle zenginleştirdiği belirtilen açıklamada, nisan ayında Düşler Akademisi'nin alt projesi olarak hayata geçirilen Düşler Mutfağı'nın, engelli bireylerin mutfak alanında üretim yaparak potansiyellerini ortaya çıkarmalarına ve gelecekte bu alanda gelir elde ederek istihdam fırsatı elde etmelerine olanak sağladığı kaydedildi.


Bu haberi 277 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir