Dünyanın 'enerji'si İstanbul'da toplanacak -Global enerji şirketlerinin temsilcileri ve önemli…

  • Yazı boyutu
Dünyanın 'enerji'si İstanbul'da toplanacak
  -Global enerji şirketlerinin temsilcileri ve önemli…

Dünyanın 'enerji'si İstanbul'da toplanacak -Global enerji şirketlerinin temsilcileri ve önemli bilim adamları 17-19 Eylül tarihleri arasında İstanbul Uluslararası Jeofizik Konferansı ve Petrol-Gaz Sergisi'nde bir araya gelecek -Jeofizik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Demirbaş: -"Ülkemizin bu sektörde bir ana merkez olmasını, önemli anlaşma ve görüşmelerin ülkemizde yapılmasını sağlamayı amaçlıyoruz"

Global enerji şirketlerinin temsilcileri ve önemli bilim adamları 17-19 Eylül tarihleri arasında İstanbul Uluslararası Jeofizik Konferansı'nda bir araya gelecek.
     Yapılan açıklamaya göre, İstanbul Uluslararası Jeofizik Konferansı ve Petrol-Gaz Sergisi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeofizik Mühendisleri Odası ve Jeofizikçiler Araştırma Derneği(SEG) işbirliğinde, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ana sponsorluğu ile 17-19 eylül tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek.
     Yerli ve yabancı firmaların yer alacağı konferans ve sergide, jeofizik, petrol ve doğal gaz alanındaki son gelişmeler, teknik oturumlar, tartışmalar ve atölye çalışmalarıyla ele alınacak.
    
     -"Türkiye, enerjinin talep merkezi Avrupa ile enerji kaynağı ülkeler arasında bir köprü"-
    
     Açıklamada, konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Jeofizik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Demirbaş, dünyanın önemli kömür, petrol ve doğal gaz kaynaklarının Ortadoğu, Kafkaslar, Orta Asya, Kuzey Afrika ülkelerinde bulunduğunu ve bu bölgelerin merkezi konumunda yer alan Türkiye'nin, enerjinin ana talep merkezi olan Avrupa ile bu ülkeler arasında bir köprü görevi gördüğünü kaydetti.
     Ana teması fosil yakıtlar olan organizasyona, dünyanın farklı ülkelerinden üst düzey yöneticiler, uluslararası firmalar ve önemli bilim insanlarının katılacağını bildiren Demirbaş, kongrede, Türkiye, ABD, Avrupa, Asya ve Ortadoğu ülkelerinden tanınmış bilim insanlarının 160'dan fazla bildiri sunacağını ifade etti.
     Demirbaş, değerlendirmesinde, "Bu bildirilerde fosil yakıtlar ve jeotermal gibi doğal kaynakların aranmasında kullanılan jeofizik yöntemlerde veri toplama, veri işlem ve yorum tekniklerindeki yeni gelişmeler tartışılacak ve Türkiye'ye komşu ülkelerdeki ilginç petrol arama uygulamaları anlatılacak- ifadelerini kullandı.
    
     -Önemli anlaşma ve işbirlikleri bekleniyor-
    
     Kongrenin temel amacının Türkiye'nin çevresinde fosil yakıtlar üreten ülkelerdeki ulusal ve uluslararası firmaları ve jeofizik mühendislerini bir araya getirmek ve bir çeşit mihmandarlık yapmak olduğunu belirten Demirbaş, "Böylece, ülkemizin bu sektörde bir ana merkez olmasını, önemli anlaşma ve görüşmelerin ülkemizde yapılmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Düzenlenecek kongre ve sergi ile Karadeniz ve Akdeniz'e komşu ülkelerin bilgi ve teknoloji alışverişinin sağlanması, mevcut işbirliği bağlarının güçlenmesi ve yeni işbirliği imkânlarının ortaya çıkartılması için uluslararası bir platform oluşturan böylesi bir organizasyon büyük önem arz etmektedir" değerlendirmesinde bulundu.
     İstanbul Uluslararası Jeofizik Konferansı ve Petrol-Gaz Sergisi'nin açılış töreni 17 Eylül Pazartesi günü saat 09.00'da başlayacak. Açılışta, Kongre Yürütme Kurulu Başkanı Doç. Dr. M. Emin Candansayar, Jeofizik Mühendisleri Odası Yönetim Başkanı Şevket Demirbaş, SEG Başkan Yardımcısı Bill Abriel, İstanbul IGC 2012 Onursal Başkanı Öz Yılmaz, TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal da birer konuşma yapacak ve açılışın ardından, saat 11.30'da, dünyanın önde gelen enerji firmalarının stantlarının yer aldığı serginin açılışı yapılacak.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir