Dünya üniversitelerinden bilimadamları Türk şirket yöneticileri ile buluştu

  • Yazı boyutu
Dünya üniversitelerinden bilimadamları Türk şirket yöneticileri ile buluştu

Dünya üniversitelerinden bilimadamları Türk şirket yöneticileri ile buluştu

Harvard, Stanford, MIT üniversitelerinde görevli 30 bilim insanı, Bilkent Üniversitesi ev sahipliğinde Türk şirket yöneticileri ile bir araya geldi.
     Dünya genelini etkileyen küresel ekonomik kriz sonrası gelecekteki üretim teknolojileri, fiyatlandırma yönetimi, yeni üniversite eğitimi ve telekomünikasyon sektöründeki değişimlerin ele alındığı toplantıya, aralarında Avea, Limak Holding, Ekol Lojistik, Unilever, Türk Telekom'un bulunduğu şirketlerden yöneticiler katıldı.
     Toplantıda konuşan Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. İhsan Sabuncuoğlu, "Bu toplantılarda, dünyanın gittiği yer ve sektörlerin ihtiyaç duyduğu alanlar, akademik çalışmaların yönlendirilmesi gereken alanlar ve gidilen ülkelerin katılımıyla o ülkenin sanayisi ve iş dünyası konuşuluyor. Bu grup, dünyanın en iyi üniversitelerinde görev yapmalarının yanı sıra 10-15 tane uluslararası şirkete danışmanlık yapıyor, kitapları var ve dünya çapındaki yayın kuruluşlarında editörler ya da buralarda yayın sahibiler. Türkiye'deki firmalara katacakları çok şey olacak" dedi.
     Türkiye'nin ekonomik olarak hem bölgesel, hem de global olarak önemli bir güç olma yolunda hızla ilerlediğini vurgulayan Sabuncuoğlu, "Bunun getirdiği bazı yükümlülükler var. Mesela, Türkiye'deki bir fabrikanın herhangi bir ülkede sattığı mallar dolayısıyla çok farklı ülkelerde dağıtım merkezleri kurmak, oradaki sistemlerini organize etmek ve ilişkilerini de sağlamak zorunda. İşte biz bu konferansın konusunu da buradan yola çıkarak hazırladık" diye konuştu.
     Sabuncuoğlu, konferansa Türkiye'deki stratejik firmaların katıldığını, reel sektörün sorunları konuşulacağını ve uzmanların sahip olduğu bilgi, birikim ve deneyimin şirket temsilcilerine aktarılacağını kaydetti.
     Türk Telekom Kurumsal Zeka ve Strateji Müdürü Nazmi Bölük de telekomünikasyon sektöründe Türkiye'yi nelerin beklediğine değinerek, "Türkiye'deki rekabetçi piyasa arttıkça inovasyon servislerinin bize daha fazla getirisi olacak. Sektöre yenilikler getirecek. Türk Telekom olarak diğer operatörlerle bir hat haline geleceğiz ve Ortadoğu, Avrupa ve Afrika'yı bağlayacağımız bir altyapı hattı haline geleceğimizi düşünüyorum" dedi.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir