Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Pascal Lamy: -"Uluslararası platformlarda Türkiye ve…

  • Yazı boyutu
Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Pascal Lamy:
  -"Uluslararası platformlarda Türkiye ve…

Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Pascal Lamy: -"Uluslararası platformlarda Türkiye ve gelişmekte olan ülkeler geçmişe oranla daha fazla söz sahibi. -"Bu ülkeler artık birer uygulayıcı değil şekillendirici ve yaratıcı konumda bulunuyor" -"Ticaretin dinamiklerinin değişiminde Türkiye gibi ekonomisi atağa kalkan ülkeler etkili oldu"

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Direktörü Pascal Lamy, uluslararası platformlarda Türkiye ve gelişmekte olan ülkelerin geçmişe oranla daha fazla söz sahibi olduğunu, bu ülkelerin artık birer uygulayıcı değil şekillendirici ve yaratıcı rol oynadıklarını belirtti.
     İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, DTÖ Genel Direktörü Pascal Lamy, üniversitenin Santral Kampüsü'nde "Uluslararası Ticaretin Değişen Görünümü" konulu bir konuşma yaptı.
     Ticaretin dinamiklerinin değişiminde Türkiye gibi ekonomisi atağa kalkan ülkelerin etkili olduğunu ifade eden Lamy, uluslararası platformlarda Türkiye ve gelişmekte olan ülkelerin geçmişe oranla daha fazla söz sahibi olduğunu, bu ülkelerin artık birer uygulayıcı değil şekillendirici ve yaratıcı rol oynadıklarını kaydetti.
     Türkiye'nin küresel üretim ağının bir parçası olduğuna işaret eden Lamy, "Günümüzde ticaret dünyası, 'Made in the World' olgusuyla birlikte, geleneksel engellerden çok tarife dışı engeller ile karşı karşıya kalmaktadır. Güvenlik ve kalite standartlarına ilişkin düzenleme farklılıkları bunların başında geliyor" yorumunu yaptı.
     Konuşmasında, jeopolitik dönüşüme de değinen Lamy, 20. yüzyılı simgeleyen ABD, Avrupa Birliği ve Japonya hakimiyetinin, 21. yüzyılın çok kutuplu dünyasında etkin olmadığını ifade etti.
     Lamy, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin, DTÖ'nün en önemli hedeflerinden olan ülkelerin ticari kapasitelerini arttırma çalışmaları kapsamında dünyada işbirliği yaptığı 25 akademik kurumdan biri olduğunu da belirtti.
     İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Sanver de 2010 yılından bu yana Ekonomi Bakanlığı'nın da desteğiyle, Dünya Ticaret Örgütü ile Bölgesel Ticaret Politikası Eğitim Programı yürüttüklerini, programa Orta ve Doğu Avrupa, Orta Asya ve Kafkasya ülkelerinden dış ticaret bürokratlarının katıldığını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 202 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir