Dünya Standartlar Günü -TSE Başkanı Şentürk: -"Standartların öneminin anlaşılmasına,…

  • Yazı boyutu
Dünya Standartlar Günü 
  -TSE Başkanı Şentürk: 
  -"Standartların öneminin anlaşılmasına,…

Dünya Standartlar Günü -TSE Başkanı Şentürk: -"Standartların öneminin anlaşılmasına, standardizasyon bilincinin ülkemizde ve tüm dünyada yaygınlaşmasına hizmet eden 14 Ekim Dünya Standartlar Günü'nü kutluyorum"

Türk Standardları Enstitüsü Başkanı Hulusi Şentürk, "standartların öneminin anlaşılmasına, standardizasyon bilincinin Türkiye'de ve tüm dünyada yaygınlaşmasına hizmet eden" 14 Ekim Dünya Standartlar Günü'nü kutladı.
     Şentürk, Dünya Standartlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı'nın, standardizasyonun önemine ve faydalarına dikkati çekmek amacıyla 1970 yılından bu yana her yıl 14 Ekim gününü "Dünya Standartlar Günü" olarak kutladığını anımsattı.
     Dönemin TSE Başkanı Faruk Sünter'in teklifinin ISO Genel Kurulu'nda kabulüyle kutlanmaya başlanan Dünya Standartlar Günü'nde bu yılki ana temanın "daha az atık, daha iyi sonuç-standartlar sayesinde verimlilik artar" olarak belirlendiğini bildiren Şentürk, şunları kaydetti:
     "TSE, 58 yıldır standardizasyonun ülke ekonomisi ve insan hayatı için öneminin bilincinde olarak, bu alanda ülkemize hizmet etmeye devam etmektedir. Türkiye'de her türlü standardı hazırlamak ve hazırlatmakla yükümlü olan Enstitümüz, bu görevi yerine getirirken, üyesi olduğu uluslararası standart kuruluşları ile paralel hareket etmekte, Türkiye'de üretilen mal ve hizmetlerin uluslararası standartlara sahip olmasının altyapısını sağlamaktadır. Uluslararası standartların yüzde 70'i Uluslararası Standardizasyon Kuruluşu (ISO), Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından hazırlanmıştır. Türkiye'nin ihracatının yaklaşık yüzde 50'sinin yapıldığı Avrupa bölgesinin standardizasyon kuruluşları ise CEN, CENELEC ve ETSI'dir."
     TSE'nin, ISO, IEC, CEN ve CENELEC'in Türkiye'deki tek temsilcisi konumunda olduğuna işaret eden Şentürk, Enstitü'nün ISO'ya üyeliğinin 1955, IEC'ye üyeliğinin ise 1956 yılından bu yana devam ettiğini ifade etti.
     Avrupa Standardizasyon Kuruluşları CEN ve CENELEC'e ise 1991 yılından bu yana bağlı üye statüsünde olan TSE'nin, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere tam üyelik hakkını elde ettiğini hatırlatan Şentürk, mesajını şöyle tamamladı:
     "Tüketicilerin, sivil toplum örgütlerinin, kamu ve özel sektörün ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda standartlar hazırlayarak, ülkemizde dünya standartlarında mal ve hizmet üretiminin anahtarı işlevi gören TSE, tüm paydaşlarını Enstitü rehberliğinde bu çalışmalara katılmaya davet etmektedir. Bu düşüncelerle standartların öneminin anlaşılmasına, standardizasyon bilincinin ülkemizde ve tüm dünyada yaygınlaşmasına hizmet eden 14 Ekim Dünya Standartlar Günü'nü kutluyorum."
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir