Dünya Sivil Havacılık Günü -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Ülkemiz 10…

  • Yazı boyutu
Dünya Sivil Havacılık Günü
  -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
  -"Ülkemiz 10…

Dünya Sivil Havacılık Günü -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Ülkemiz 10 yılda özellikle havacılıkta çağ atladı" -"Ülkelerin ulusal anlamda havacılıklarını geliştirmesi yetmiyor; dünyada 'sivil havacılık sektöründe ben de varım' demek, dahası büyük oyunculardan biri haline gelmek için atılacak adımlar var. Türkiye bunu başardı"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, son 10 yılda sivil havacılıkta çağ atladığını belirterek, "Ülkelerin ulusal anlamda havacılıklarını geliştirmesi yetmiyor; dünyada 'sivil havacılık sektöründe ben de varım' demek, dahası büyük oyunculardan biri haline gelmek için atılacak adımlar var. Türkiye bunu başardı" dedi.
     Bakan Yıldırım, Dünya Sivil Havacılık Günü'nü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.
     Türkiye'nin de kurucu üyesi olduğu Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün (ICAO) kuruluş günü olan 7 Aralık'ın, 18 yıldan bu yana Dünya Sivil Havacılık Günü olarak kutladıklarını ifade eden Yıldırım, başta Türk Sivil Havacılığına emek veren, katkı koyanlar olmak üzere tüm dünya havacılarının gününü kutladı ve başarılar diledi.
     Ulaşımın, her insan için önemli ve vazgeçilmez bir sektör olduğunu vurgulayan Bakan Yıldırım, bu nedenle ülkelerin ulaşımda en iyi standartları yakalaması gerektiğini ifade etti. Türkiye'nin 10 yılda ulaşımın her alanında yapılan yatırımlar ile ulaşımda muasır medeniyetler seviyesine çıktığını altını çizen Yıldırım, mesajında şunları kaydetti:
     "Ülkemiz özellikle havacılıkta çağ atladı. Ancak ülkelerin ulusal anlamda havacılıklarını geliştirmesi yetmiyor; dünyada 'sivil havacılık sektöründe ben de varım' demek, dahası büyük oyunculardan biri haline gelmek için atılacak adımlar var. Türkiye bunu başardı.
     Bir yandan bölgesel ve uluslararası sivil havacılık örgütlerinde aktif rol alırken, ülkelerle ikili sivil havacılık anlaşmaları yaparken bir yandan da sivil havacılığın evrensel kriterlerinden taviz vermeden yoluna devam etti. Dahası dünya sivil havacılığına ciddi katkılarda bulundu. Sonuçta ortaya çıkan tablo sivil havacılık çalışanlarımızın başarısı olduğu kadar milletimizin de başarısıdır. Güvenli, emniyetli ve sürdürülebilir sivil havacılık anlayışımızdan taviz vermeden yolumuza devam ediyoruz."
    
     -Sivil Havacılık Genel Müdürü Ekşi-
    
     Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi de yayımladığı mesajda, 7 Aralık'ın ICAO öncülüğünde "Dünya Sivil Havacılık Günü" olarak çeşitli temalarla kutlandığını hatırlattı. Bu yılki temanın "Yerli uçak için sertifikasyon zamanı" olarak belirlendiğini ifade eden Ekşi, tüm sivil havacılık çalışanlarının Dünya Sivil Havacılık Günü'nü kutladı.
     Dünyada yaşanan tüm krizlere rağmen Türk Sivil Havacılığı'nın 2003'te başlayan büyümesinin bu yıl da istikrarlı şekilde sürdürdüğünü vurgulayan Ekşi, bu büyümenin gelecek yıllarda da devam etmesi ve sivil havacılıkta 2023 hedeflerini aşmayı ümit ettiklerini bildirdi.
     2013 yılında ana hedeflerinin, Safety Management System temelinde Havacılık Etiğinin tüm paydaşlarca en derinden benimsenmesi olduğunu ifade eden Ekşi, şunları kaydetti:
     Bakanımızın talimatları ile amatör havacılığı geliştirmek, böylelikle de havacılığımızın gelişiminin temellerini sağlıklı bir şekilde güçlendirmek istiyoruz. Havacılığımızın yeni alanlarında atılımlar yapmayı hedefliyoruz.
     İfade ettiğimiz gibi bu yılki Dünya Sivil Havacılık Günü'nü 'Yerli Uçak için Sertifikasyon Zamanı' teması ile kutluyoruz. Ülkemizin 2023 Sivil havacılık hedeflerinden bir olan 'kendi uçağını üretme' hedefi doğrultusunda ülkemizde başlatılan çalışmalara önemli bir katkı sunmak için güne uygun olacak şekilde sertifikasyon konusunu sektörümüzle masaya yatırdık. İngiltere'de 72, Almanya'da 67, Fransa'da 27, İtalya'da 21 İspanya'da 19 Onaylı DOA (Design Organisation Approval) yetkili kuruluş varken, ülkemizde bu sayının henüz 2 olması önümüzde almamız gereken mesafenin boyutunu göstermektedir. Sivil havacılık Genel Müdürlüğümüzün Hürkuş Projesi'nde bu süreci başlatmıştır. Yetmişten fazla uzmanın katılacağı bugünkü çalıştay, bu sürece yeni bir ivme kazandıracaktır.
     Dünya Sivil Havacılık günü vesilesi ile Türkiye'nin Sivil havacılığında bu ivmenin mimari Sayın Bakanımız Binali Yıldırım'a bize verdikleri destek ve vizyonları ile teşekkürlerimi arz eder, tüm çalışma arkadaşlarımın ve sektör çalışanlarının günü tebrik eder, başarılar dilerim."
    
    
    

Bu haberi 192 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir