Dünya Madenciler Günü -TMMOB Maden Mühendisleri Odası: -"Madencilik tarih boyunca olduğu gibi…

  • Yazı boyutu
Dünya Madenciler Günü
  -TMMOB Maden Mühendisleri Odası:
  -"Madencilik tarih boyunca olduğu gibi…

Dünya Madenciler Günü -TMMOB Maden Mühendisleri Odası: -"Madencilik tarih boyunca olduğu gibi bugün de uluslar için vazgeçilmezdir"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Maden Mühendisleri Odası, madenciliğin, tarih boyunca uygarlıkların gelişmesinde önemli yer tuttuğunu belirterek, madenciliğin tarih boyunca olduğu gibi bugün de uluslar için vazgeçilmez olduğunu bildirdi.
     Maden Mühendisleri Odası'ndan yapılan yazılı açıklamada, madencilik sektörünün her çağda önemini koruduğu ifade edilerek, "Madencilik tarih boyunca olduğu gibi bugün de uluslar için vazgeçilmezdir" ifadesi kullanıldı.
     Tüm dünyada 4 Aralık'ın "Dünya Madenciler Günü" olarak kutlanıldığı hatırlatılarak, "Dünya madenciler günümüz kutlu olsun" denildi.
     Madencilik gününe ilişkin bilgilerin yer aldığı açıklamada, Roma İmparatorluğu zamanında babasının gazabından kaçan Santa Barbara'nın, 4 Aralık günü bir mağaraya sığındığı ve mağarada çalışmakta olan madencileri koruduğuna inanıldığı, bu nedenle madencilerin koruyucu azizesi olarak kabul edildiği anlatıldı. Santa Barbara'nın İzmit'te yaşamış olması ve efsanenin geçtiği yerlerin Anadolu olmasından dolayı 4 Aralık'ın önce Anadolu'da sonra Avrupa ve tüm dünyada "Dünya Madenciler Günü" olarak kutlanıldığı belirtildi.
     TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak 4 Aralık gününün Türkiye'nin bazı şehirlerinde ve çeşitli maden işletmelerinde "Dünya Madenciler Günü" olarak kutlanıldığı bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir