Dünya Madenciler Günü -Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Balta: "Madencilik milli bir…

  • Yazı boyutu
Dünya Madenciler Günü
  -Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Balta:
  "Madencilik milli bir…

Dünya Madenciler Günü -Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Balta: "Madencilik milli bir davadır" -TMMOB Maden Mühendisleri Odası Başkanı Torun: -"Yerin metrelerce altında insanlığa hizmet için gerektiğinde canlarını hiçe sayan maden emekçilerine hak ettikleri değerin verilmesi aynı zamanda bir insanlık görevidir"

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, madenciliğin ülke ekonomisine katkı sağlaması gerektiğini belirterek, madenciliğin milli bir dava olduğunu söyledi.
     TMMOB Maden Mühendisleri Odası, "Dünya Madenciler Günü"nü Gazi Üniversitesi Kültür Merkezi'nde düzenlediği etkinlikle kutladı.
     Etkinlikte konuşan Balta, Türkiye'de madenciliğin gelişmesi için herkesin birlik içinde çalışmasının madenciler açısından çok önemli olduğunu dile getirdi.
     "Madencilik milli bir davadır" diyen Balta, bürokratlara madencilik sektöründe faaliyette bulunan işverenlerin önündeki engellerin kaldırılması için çalışmalarda bulunulması gerektiğini kaydetti.
     Balta, madencilik sektöründe çalışan firmaların istihdama katkıda bulunduğunu hatırlatarak, "Kazancınızın bir miktarını çevresel sorunlara harcamalısınız. Çünkü madenciler iyi birer çevre dostudur" değerlendirmesinde bulundu.
     Bakanlık olarak, son 1 yıl içinde Antalya, Afyon, Trabzon ve Sivas'ta madencileri bir araya getirdiklerini dikkati çeken Balta, söz konusu toplantılarda madencilik sektörüyle ilgili sorunların konuşulduğunu ve mevcut sorunlara yönelik çözümler ürettiklerini anlattı.
    
     -Madencilik, dünyanın zor ve anlamlı mesleği-
    
     Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Maden Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Torun da yerin metrelerce altında insanlığa hizmet için gerektiğinde canlarını hiçe sayan maden emekçilerine hak ettikleri değerin verilmesinin insanlık görevi olduğunu ifade etti.
     Torun, günümüzde bor, endüstriyel ham maddeler, metalik madenler, nadir toprak elementleri, trona, toryum gibi yer altı kaynaklarının insanın yaşamını sürdürülebilmesi ve refah düzeyinin yükselmesi bakımından belirleyici olduğunu anlattı.
     Madencilik sektörünün dün olduğu gibi bugün de uluslar için vazgeçilmez konumunu sürdürdüğünü savunan Torun, "Yer altı kaynaklarını her türlü tehlike ve zorluk altında doğayla mücadele ederek üreten madencilere, toplumun vefa borcu bulunmaktadır. Yerin metrelerce altında insanlığa hizmet için gerektiğinde canlarını hiçe sayan maden emekçilerine hak ettikleri değerin verilmesi aynı zamanda bir insanlık görevidir" diye konuştu.
     Torun, madencilerin dünyanın zor ve anlamlı mesleğini yaptıklarını ayrıca yer altı kaynaklarını Türkiye'nin hizmetine sunduğunu dile getirdi.
     Madenci eşlerinin büyük bir fedakarlık yaptığını da vurgulayan Torun, "Her anımızı paylaşan madenci eşlerine teşekkür ediyorum. Ayrıca bu uğurda hayatını kaybeden maden mühendislerini ve maden emekçilerini de bir kez daha saygıyla anıyorum" dedi.
     Etkinlikte sektörde 50. yılını dolduran madencilere Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Balta plaketlerini verdi.
    
    
    

Bu haberi 197 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir