Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Günü -DHMİ Genel Müdürü Birdal: -"Ülkemizdeki güvenli uçuşun en…

  • Yazı boyutu
Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Günü
  -DHMİ Genel Müdürü Birdal:
  -"Ülkemizdeki güvenli uçuşun en…

Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Günü -DHMİ Genel Müdürü Birdal: -"Ülkemizdeki güvenli uçuşun en önemli teminatı, görevlerini büyük bir beceri ve dikkatle yerine getiren hava trafik kontrolörlerimizdir"

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Orhan Birdal, "Ülkemizdeki güvenli uçuşun en önemli teminatı, görevlerini büyük bir beceri ve dikkatle yerine getiren hava trafik kontrolörlerimizdir" dedi.
     Birdal, 20 Ekim Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Dünya genelinde ve ülkemizde hava trafiğindeki yoğun artışın, etkin ve güvenli hava trafiği akışını sektörün birinci önceliği haline getirdiğini belirten Birdal, çağdaş havalimanı işletmeciliğinde olduğu gibi hava trafik yönetiminde de dünya standartlarını yakalayan DHMİ'nin, sektördeki büyük dönüşümün öncülüğünü yapan kuruluşlar arasında yer aldığını ifade etti.
     DHMİ'nin, "entelektüel sermayesi" ve çok iyi yetişmiş "insan kaynakları ordusu"nun kurumu başarıdan başarıya taşıyarak bir dünya markası haline getirdiğini belirten Birdal, şunları kaydetti:
     "Elbette başarı ekip işidir, elde ettiğimiz parlak sonuçlarda aralarında hava trafik kontrolörlerimizin de bulunduğu mesai arkadaşlarımızın emeği, alın teri, en belirleyici unsurdur.
     Hava trafik yönetim sistemlerini teknolojik alt yapı bakımından sürekli olarak geliştirmek, artan yolcu yoğunluğuna paralel olarak hava trafik kapasitesini sürekli artırmak, ileri trafik akış yönetimi sistemlerinin geliştirilmesi için sürdürülen çalışmalara hız vermek, bundan sonra da öncelikli hedeflerimiz arasında yer alacaktır.
     Hava trafik kontrolörleri için otomatik karar destek araçlarına daha çok yatırım yapılmasını önemsiyoruz. Optimum iniş-kalkış ve yer hareketlerini düzenleyen ileri sistemlere şu anda verdiğimiz önemi, kurumsal politika haline getirme çabasındayız. Haberleşme, seyrüsefer ve izleme alanında yeni teknolojilerin kullanılması, hava trafik yönetiminin gelişiminde önemli rol oynayacaktır."
    
     -"Hava trafik kontrolörlerimizle övünüyoruz"-
    
     Birdal, Türk hava trafik kontrolörlerinin; eğitim, bilgi, beceri olarak dünya ve Avrupa'daki meslektaşlarıyla yarışacak seviyede olduğunun altını çizerek, inisiyatif kullanma, görev bilinci ve iş ahlakı bakımından Avrupa'daki hava trafik kontrolörlerinden çok daha iyi durumda olduklarını ifade etti.
     Dünyada en saygın meslekler arasında yer alan hava trafik kontrolörlüğünü, Türkiye'de de daha itibarlı hale getirmek için son yıllarda yoğun çabalar gösterdiklerini ve başarılı sonuçlar aldıklarını vurgulayan Birdal, hava trafik kontrolörlerin sosyal ve ekonomik haklarında çok ciddi iyileşmeler sağladıklarını belirtti.
     Birdal, 24 saat trafiğe açık havalimanlarında; hava trafik hizmetini bayram, deprem, afet, kar, kış demeden yılın 365 günü 24 saat kesintisiz olarak devam ettiren hava trafik kontrolörleri ve onların başarılarında büyük katkısı olan bütün insan kaynaklarıyla gurur duyduklarını ifade ederek, Dünya Hava Trafik Kontrolörleri Günü'nü kutladı.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir