"Dünya Gümrük Günü" etkinlikleri -İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı Atmaca:…

  • Yazı boyutu
"Dünya Gümrük Günü" etkinlikleri 
  -İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı 
  Atmaca:…

"Dünya Gümrük Günü" etkinlikleri -İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı Atmaca: "Habur Sınır Kapısı, büyük araçların giriş ve çıkış işlemlerinin yüzde 38'ini gerçekleştirmesiyle Türkiye'nin kara sınır kapıları arasında ilk sırada yer alıyor"

İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Atmaca, Habur Sınır Kapısı'nın büyük araçların giriş ve çıkış işlemlerinin yüzde 38'ini gerçekleştirmesiyle Türkiye'deki kara sınır kapıları arasında ilk sırada yer aldığını söyledi.
     "Dünya Gümrük Günü" Habur Sınır Kapısı'nda da çeşitli etkinliklerle kutlandı.
     Gün dolayısıyla İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü önünde bir dakikalık saygı duruşundu bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
     İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı Atmaca, yaptığı konuşmada, uluslararası ticaretin geliştirilmesi ve engellerin kaldırılmasında etkili olan ve Türkiye'nin de kurucu üyesi olduğu Dünya Gümrük Örgütü'nün (DGÖ) temelini oluşturan Gümrük İşbirliği Konseyi Sözleşmesi'nin 1950 yılında imzalandığını ve 1952 yılında yürürlüğe girdiğini ifade ederek, anılan konseyin ilk toplantısını 26 Ocak 1953 tarihinde 17 ülkenin katılımıyla Brüksel'de gerçekleştirdiğini, bu nedenle 26 Ocak'ın üye ülkelerde ve Dünya Gümrük Örgütü Merkezi'nde, "Dünya Gümrük Günü" olarak kutlandığını belirtti.
    
     -Bu yılın teması, "Gümrüklerde değişim"-
    
     Atmaca, Dünya Gümrük Günü'nün bu yıl ki temasının 'Gümrüklerde Değişim" olarak belirlendiğini söyledi.
     Habur Sınır Kapısı'nın Türkiye'nin en büyük ve Irak'a açılan tek kara hudut kapısı olduğuna dikkati çeken Atmaca, şöyle dedi:
     "Irak, ilk çağlardan beri birçok ortak değeri paylaştığımız bir coğrafyada yer alıyor. Ülkemizin gelişmişliğine paralel olarak üretilen sanayi mamulleri ve tarım ürünleri Habur üzerinden Irak'a ihraç edilmektedir. Ayrıca Irak'ın yeniden yapılandırılmasına paralel olarak inşaat sektöründe Türk firmaları bu ülkede önemli işler almakta, başarılı çalışmalara imza atmakta ve ülkemiz için istihdam oluşturmaktadır. Son dönemlerde Irak ile turizm ilişkilerimizde de gözle görülür artış yaşandı. Dolayısıyla Irak ile karşılıklı bu ilişkilerin doğal sonucu olarak, ticari, kültürel, sosyal ve ekonomik yararlar sağlanmakta, bu durum daha barışçı ve birleştirici bir ortam yaratmaktadır. Habur Sınır Kapısı, büyük araçların giriş ve çıkış işlemlerinin yüzde 38'ini gerçekleştirmesiyle Türkiye'nin kara sınır kapıları arasında ilk sırada yer alıyor. Türkiye'nin geçen yıl ki ihracat rakamı bir önceki yıla göre yüzde 13.48, Irak'a yapılan ihracatın ise aynı dönemde yüzde 29.29 artış gösterdi. Geçen yıl Irak'a gerçekleştirilen 9 milyar 803 milyon 499 dolarlık ihracatın büyük bir kısmı Habur Sınır Kapısı üzerinden gerçekleştirildi."
     Gün dolayısıyla Habur Sınır Kapısı'ndan yurda giriş ve çıkış yapan sürücü ve yolculara karanfil verildi, lokum ikram edildi.
    
    
    

Bu haberi 391 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir