Dünya Ekonomi Forumu -Zirveye mesaj gönderen İtalya Başbakanı Mario Monti: -"Türkiye, çeşitli…

  • Yazı boyutu
Dünya Ekonomi Forumu
  -Zirveye mesaj gönderen İtalya Başbakanı Mario Monti:
  -"Türkiye, çeşitli…

Dünya Ekonomi Forumu -Zirveye mesaj gönderen İtalya Başbakanı Mario Monti: -"Türkiye, çeşitli yapıların, çeşitli dönüşüm süreçlerinin ülkelere ne tür faydalar sağlayabileceğinin güzel bir örneği" -"Sistem içinde artık yangın duvarları oluşturuyoruz. Yani finans sektöründe ortaya çıkan sorunların yayılmasını önlemeyi amaçlıyoruz"

İtalya Başbakanı Mario Monti, Türkiye'nin, çeşitli yapıların, çeşitli dönüşüm süreçlerinin ülkelere ne tür faydalar sağlayabileceğinin güzel bir örneği olduğu değerlendirmesinde bulundu.
     Monti, Dünya Ekonomi Forumu kapsamında düzenlenen ve kemer sıkma politikaları ile etkilerinin ele alındığı oturuma bir mesaj gönderdi.
     Video konferansla yayımlanan mesajında Monti, mali disiplin ve kemer sıkma politikaları arasında bir ayrım yapılması gerektiğini ifade ederek, "Kemer sıkma politikaları başlı başına bir politika aracı olamaz. Mali disiplin, büyümenin sürdürülebilirliği açısından çok önemli. Ancak aynı zamanda başka büyüme politikalarının da bu disipline destek vermesi gerekiyor" diye konuştu.
    
     -"Mali disiplin, kendi başına büyüme yaratmaz"-
    
     Mali disiplinin kendi başına büyüme yaratmayacağına dikkati çeken Monti, şöyle devam etti:
     "Bu bağlamda düşündüğümüzde farklı bir ekonomik durumla karşı karşıya olduğumuz açık. Türkiye, bu konuda çok olumlu örneklerden biri. Çeşitli yapıların, çeşitli dönüşüm süreçlerinin ülkelere ne tür faydalar sağlayabileceğinin güzel bir örneği. Genel olarak biz Avro Bölgesi'nde yüksek bir mali disiplin düzeyine ulaşabildik. Bu, özellikle bazı ülkelerin çok ihtiyaç duyduğu bir konu. Ortak para birimini paylaşmayı tercih eden ülkeler için çok önemli. Ancak söz konusu ortak yaklaşımın, aynı zamanda başka boyutlardan da ortaya çıkabileceğini görebiliyoruz. Mesela bankacılık sektöründe yaşanan zorluklarda bunu gördük."
     AB'nin son 2 yılda iyi bir yol katettiğine inandığını dile getiren Monti, özellikle Yunanistan'da kriz sonrasında daha güçlü yönetişim yaklaşımlarının benimsenebileceğinin ortaya çıktığını söyledi.
    
     -"Yangın duvarları oluşturuyoruz"-
    
     Mario Monti, "Sistem içinde artık yangın duvarları oluşturuyoruz. Yani finans sektöründe ortaya çıkan sorunların yayılmasını önlemeyi amaçlıyoruz" dedi.
     Özellikle büyüme amaçlı güçlü politikaların oluşturulmasının çok önemli olduğunu kaydeden Monti, Haziran sonunda AB Konseyi'nin yapacağı toplantıda da mali disiplinin nasıl gerçekleştirilebileceği ve ne tür yapılarda etkin adımlar atılabileceğinin ortaya çıkacağını, İtalya'nın bu konudaki örneklerden biri olduğunu, AB düzeyinde büyümeyi kolaylaştırmak amacıyla ne tür adımlar atılabileceğini incelemek gerektiğini vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir