Dünya Ekonomi Forumu -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek:(2) -"(Avro Bölgesi) Sorun artık rekabet…

  • Yazı boyutu
Dünya Ekonomi Forumu
  -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek:(2)
  -"(Avro Bölgesi) Sorun artık rekabet…

Dünya Ekonomi Forumu -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek:(2) -"(Avro Bölgesi) Sorun artık rekabet edebilirlik değil, bütçe açığı değil, borçlanma değil, siyasi liderlik meselesi var" -"Gerçek bir yangın var ve maliyeti düşürmek işe yaramadı. Artık sorun çok daha geniş hale geldi. Artık alınabilecek önlemlerin de ötesine geçtik. Eğer Avrupa bir arada duracaksa hemen harekete geçmek gerekiyor" -"Türkiye'den bakınca çok endişeliyiz. Çünkü bizim ihracatımızın yüzde 59'unun yönlendiği yer Avrupa idi. Bu yüzde 38'e kadar inebildi. Daha da fazla çeşitlendiremeyiz"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Avro Bölgesi'ndeki duruma ilişkin olarak, "Sorun artık rekabet edebilirlik değil, bütçe açığı değil, borçlanma değil, siyasi liderlik meselesi var. Gerçek bir yangın var ve maliyeti düşürmek işe yaramadı. Artık sorun çok daha geniş hale geldi. Artık alınabilecek önlemlerin de ötesine geçtik. Eğer Avrupa bir arada duracaksa hemen harekete geçmek gerekiyor" dedi.
     Şimşek, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrasya Dünya Ekonomik Forumu kapsamında düzenlenen oturumda yaptığı konuşmada, Avro Bölgesi'nde genel olarak cari açığın düşük olduğunu söylemenin zor olduğunu, Avro Bölgesi'nde de kimi güç odaklarının yanı sıra zaaf odaklarının da bulunduğunu, güçlü durumda ve kredibilitesi çok yüksek olan ülkelerin çok düşük orana kredi alabildiğini söyledi.
     İnsanların bazı ülkelere para yatırdığını, hem de bu parayı yatırdığı için üstüne para ödemeye de hazır olduğunu ifade eden Şimşek, Amerika, Japonya ve Almanya'nın bu durumda olduğunu, o nedenle yardım edebilecek durumda olduklarına inandığını söyledi.
    
     -"Herkesin risk almaktan kaçındığını görüyoruz"-
    
     Şimşek, para ya da mali politikaları bazı yerlerde gevşetmek gerektiğini, bu tür adımlar atılabileceğini vurguladı.
     Avro Bölgesi'ndeki sorunların küresel ölçekte etkisi olduğunu gördüklerini ve bu sorunların Avrupa ile sınırlı olmadığını ifade eden Şimşek, "Görüyoruz ki ekonomide de olası zayıflama söz konusu. O yüzden son bir hafta içinde herkesin risk almaktan kaçındığını, güçlü bölgelere kaçtığını görüyoruz. Güçlü konumda olan ülkeler için borç alma, yatırım yapma açısından bu bir avantaj. Ya da fonların bir kısmının dayanışma amacıyla kullanılabilmesi mümkün olabilir" dedi.
    
     -"Çok endişeliyiz"-
    
     Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Avro Bölgesi'ndeki soruna ilişkin olarak ise şunları söyledi:
     "Sorun artık rekabet edebilirlik değil, bütçe açığı değil, borçlanma değil, siyasi liderlik meselesi var. Sorunun kökenine bakmamız gerekiyor. Birçok farklı sorun var ama kimsenin kimseyi suçlayamayacağı bir noktaya geldik. Gerçek bir yangın var ve maliyeti düşürmek işe yaramadı. Artık sorun çok daha geniş hale geldi. Artık alınabilecek önlemlerin de ötesine geçtik. Eğer Avrupa bir arada duracaksa hemen harekete geçmek gerekiyor. Türkiye'den bakınca çok endişeliyiz. Çünkü bizim ihracatımızın yüzde 59'unun yönlendiği yer Avrupa idi. Bu yüzde 38'e kadar inebildi. Daha da fazla çeşitlendiremeyiz. Hala da bağlıyız. Avrupa'nın da siyasi ve ekonomik olarak çok önemli dönüşüm sürecinden geçiğini düşünüyoruz. Ama gerçekten felakete mi dönüşecek Avro krizi- Diplomatik olmayacağım. Çünkü uzun süredir devam ediyor bu sıkıntı. Herkese zarar veriyor. Türkiye'ye, Avrupa'ya ve küresel ekonomiye zarar veriyor. İşte bu nedenle hemen harekete geçilmesi gerekiyor. Burada siyasi liderliği ihtiyaç var. Bence esas sorun bu. Biz böyle görüyoruz dışardan bakınca."
    
     -"Yeterince dümenin başına geçilmiyor"-
    
     Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mali disiplinin önemli olduğunu ancak şu anki kemer sıkma politikasının çok etkin olmadığını, sorunu çözebilmek için daha yaratıcı yöntemler bulmaları gerektiğini kaydetti.
     Bir vergi kitapçığında herhangi bir borç sorununa cevap arar gibi düşünmemek gerektiğine işaret eden Şimşek, "Bence yeterince dümenin başına geçilmiyor. Biz niye başarılı olduk- Biz duvara çarptık ve çarptıktan sonra da çok ciddi bir düzeltme getirdik sisteme. Yıllar aldı bu düzenlemeyi oturtmak. Ama özel sektörü çekebildik. O yüzden kemer sıkma politikası tek başına etkili olmuyor, iş yine siyasete dayanıyor" dedi.
     (Son)
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir