Dünya Ekonomi Forumu

  • Yazı boyutu
Dünya Ekonomi Forumu

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk:"Her tür sebebimiz mevcut; bir finans üssü, bir finans merkezi olabilmek için. Bunun mücadelesini vereceğiz"

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, İstanbul'un finans üssü, finans merkezi olabilmesi için her tür sebebin mevcut olduğunu belirterek, "Bunun mücadelesini vereceğiz" dedi.
     Şahenk, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrasya Dünya Ekonomi Forumu'nun finans merkezleri konulu oturumunda, küresel finans merkezlerinin özelliklerine değinirken, "İstanbul'a bakarsak, hem kamu hem özel sektörün belli bir kararlığı var. İnsan sermayesi var, kriz tecrübesi olan bir insan sermayesi var. Konum bir avantaj. Bir küresel finans merkezi olarak İstanbul projesi, kamu ve özel sektör için en önemli öncelik. Çünkü Türkiye'nin ileri ekonomiler ligine taşınabilmesi için bu hamleye ihtiyaç var" diye konuştu.
     Bu kapsamda kamu yetkililerinin üzerine düşeni kapsamlı biçimde yaptığını kaydeden Şahenk, özel sektör olarak küresel işlemleri artırmak, genişletmek ve ortaklıkları yaygınlaştırmak istediklerini ifade etti. Şahenk, "Biz, üzerimize düşeni altyapıya, teknolojiye yatırım yaparak gerçekleştiriyoruz. Finansal kurumlarımız dünya çapında biliniyor" dedi.
     Şahenk, Türkiye'de bankacılığın, küresel anlamda tanınan bir hizmet ve finansal hizmet açısından en iyi teknolojik altyapının sözkonusu olduğunu kaydetti.
     Genç ve dinamik nüfusu, eğlence, kalifiye işgücü, finansal ürünlerin çeşitliliği ve hizmetlerin çeşitliliği ile jeopolitik özelliğinin İstanbul'un avantajları arasında sayılabileceğine işaret eden Şahenk, "Özellikle beceri sahibi ve tecrübeli insan sermayesi bazı ile her ilgili disiplinde bu şekilde İstanbul, diğer rakipleri arasında ön plana çıkmakta" diye konuştu.
     Şahenk, ülkenin makroekonomik ortamının, siyasi istikrara bağlı olduğunu belirterek, "Gördük ki, makroekonomik istikrar tesis edildi. Ne zaman- Siyasi istikrar tesis edildikten sonra. Türkiye'de finans piyasaları farklı bölgelerden her tür yatırımcıya hizmet ediyor. Tamamen liberal bir sistem söz konusu. Bence, her tür sebebimiz mevcut; bir finans üssü, bir finans merkezi olabilmek için. Bunun mücadelesini vereceğiz" dedi.
    
     -"Tek sorun, lisan"-
    
     Natinoal Bank of Kuveyt Üst Yöneticisi (CEO) İbrahim Dabdoub da, dünyadaki 3 "gerçek" finans merkezini Newyork, Londra ve Singapur şeklinde sıralayarak, bu üç merkezde tek para biriminin geçerli olduğunu söyledi.
     Türkiye'deki bankaların "birinci sınıf" diye tanımlayan Dabdoub, ülkenin konumunun iyi, yaşam tarzının kabul edilebilir olduğunu dile getirdi.
     Dabdoub, "Tek bir sorun var Türkiye ile ilgili. O da lisan. Dünyada bütün finans merkezleri İngilizce lisanı kullanır. İstanbul'un da, finans merkezi olmak istiyorsa küçük yaşta kızlara, çocuklara, ilkokuldan itibaren İngilizce öğretmeye başlaması gerekiyor" dedi.
    
    
    


Bu haberi 191 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir