Dünya Ekonomi Forumu -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:(2) "Dünya petrol tüketimi şu anda…

  • Yazı boyutu
Dünya Ekonomi Forumu
  -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:(2)
  "Dünya petrol tüketimi şu anda…

Dünya Ekonomi Forumu -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:(2) "Dünya petrol tüketimi şu anda 92 milyon variller civarında, Türkiye, bunun yüzde 6'sına karşılık gelecek yapıyı kuracak"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dünya petrol tüketiminin şu anda 92 milyon variller civarında bulunduğunu belirterek, Türkiye'nin bunun yüzde 6'sına karşılık gelecek yapıyı kuracağını söyledi.
     Yıldız, Dünya Ekonomi Forumu çerçevesinde düzenlenen "Yeni Enerji Koridoru" başlıklı panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yeni enerji koridoru konusunda coğrafyasından kaynaklanan avantajını kullanmaya devam edeceğini, devam eden ya da hazırlanan çok sayıda proje olduğunu ifade etti.
     Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Bu aslında karşılıklı bağımlılığı koordine eden önemli bir sistemdir. Siz oraya bir para harcıyorsunuz, tüketicilerin ihtiyacı varsa, üreticilerin de bunu arzetmeye ihtiyacı varsa, projeler mutlaka bir noktada buluşmak durumundalar. Önceki toplantıda üreticiler tüketiciyi zamanında talepte bulunmamakla, tüketiciler de üreticileri zamanında üretim yapmamakla dolaylı olarak itham etmişlerdi. Ama bu ortak bir problemse çözümünün de ortak olduğunu bilmemiz lazım."
     Türkiye'nin bütün projelere pozitif yaklaştığını hatırlatan Yıldız, bunun yalnızca ekonomik gerekçelerle değil aynı zamanda stratejik gerekçelerle olduğunu dile getirdi.
     "Ülkemiz, çoğu tüketici ülkeyle proje geliştirirken, aynı ortak projeleri üretici ülkelerle geliştirmeye de gayret etmiştir" ifadelerini kullanan Yıldız, şunları kaydetti:
     "Burada hep birlikte bir kazanım olacak. Zaman zaman bu projeler uluslararası ilişkilerden kopuk yapılamaz tam tersi, uluslararası siyaset ve uluslararası ilişkilerle beraber gelişir bunlar. Bu yüzden biz, Irak'la, Irak'ın toprak ve yönetim bütünlüğünü ön planda tutarak, her türlü geliştirilecek projenin, özel sektörün projeleri de dahil olmak üzere, Irak'ın normalleşmesini ve ekonomisinin de hızla iyileşmesini sağlayacak projeler olduğuna inanıyoruz. Türkiye'nin geliştirdiği her bir projenin stratejik ağırlığı var."
     Yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili projelerinin, stratejik yeni boru hatlarıyla alakalı projelere bir engel olmadığının altını çizerek, bu tür projelere destek olmanın diğerlerinden vazgeçmek anlamına gelmeyeceğini aktardı.
     Türkiye'nin coğrafyasından kaynaklanan avantajları gerek doğu hattında gerek kuzey güney hattında kullanmaya devam edeceğini bildiren Bakan Yıldız, "Dünya petrol tüketimi şu anda 92 milyon variller civarında, Türkiye bunun yüzde 6'sına karşılık gelecek yapıyı kurmuş olacaktır" diye konuştu.
     Siyasi istikrarın sürdürülebilir olmasının bütün projeler için temel anahtar olduğunu kaydeden Yıldız, Türkiye'nin bu anlamda hem bölgesine hemde dünyadaki istikrar ve büyümeye katkıda bulunacağını ve pozitif tutumunu sürdüreceğini söyledi.
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir