Dünya Ekonomi Forumu -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "Benzinde de motorini izleyen bir…

  • Yazı boyutu
Dünya Ekonomi Forumu
  -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
  "Benzinde de motorini izleyen bir…

Dünya Ekonomi Forumu -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "Benzinde de motorini izleyen bir fiyat düşüşü tabii ki bunun arkasından gelecektir"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "benzinde de motorini izleyen bir fiyat düşüşü tabii ki bunun arkasından gelecektir" dedi.
     Dünya Ekonomi Forumu'nda katılacağı oturum öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldız, petrol fiyatlarının son yılların en düşük düzeyine indiği ve bu fiyat değişiminin Türkiye'ye yansıması konusundaki bir soru üzerine, akaryakıtların otomatik fiyatlama mekanizmasına sahip olduğunu ve Akdeniz havzasında oluşan CIF fiyatın dolar paritesiyle çarpılmasıyla referans fiyatın oluştuğunu kaydetti.
     Yıldız, bu referans fiyatın son 5 günlük ortalaması itibariyle Türkiye'deki mevcut fiyatlardan artı veya eksi yüzde 3'lük bir değişim göstermesi halinde mutlaka bunun fiyatlara yansıdığını belirtti.
     Akdeniz Havzasındaki motorin fiyatlarının düşüşünün benzin fiyatlarından daha hızlı olduğunu ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:
     "Dün 8-10 kuruş civarında motorinde fiyat düşüşü yaşandı. Ben inanıyorum ki yarın bir gün, kısa süre içerisinde benzin fiyatlarına da aynı şekilde yansıyacaktır. Çünkü otomatik fiyatlama mekanizması bunu öngörüyor. Yalnızca ham petrol fiyatlarının düşmesi değil, aynı zamanda motorinin fiyat düşüşüyle benzinin fiyat düşüşü hızları da birbirine yaklaşması lazım ve dolar paritesinin de bir önceki rakamlardan daha yüksek olduğunu görüyoruz. Yani biz kur sepetiyle beraber, ham petrol fiyatları bizi direkt ilgilendiriyor. Bir Avrupa ülkesi değiliz. Dolarla alıp TL ile satıyoruz. Oradaki açık pozisyonun doğuracağı eksiği ham petrol fiyatlarındaki düşüşle balans ediyoruz. Benzinde de motorini izleyen bir fiyat düşüşü tabii ki bunun arkasından gelecektir."
    
     -Sokak lambalarının değişimi...-
    
     Bakan Yıldız, Türkiye'de enerji tasarrufu kapsamında sokak lambalarının değişimiyle ilgili bir soru üzerine de gerek kayıp kaçakların azaltılması, gerekse enerji tasarrufu çerçevesinde artık pratik uygulamalara başlayacaklarını kaydetti.
     Sokak aydınlatmasıyla alakalı 17 milyon civarında armatür bulunduğunu ve bunların 2015 yılına kadar değişimini öngördüklerini belirten Yıldız, şöyle devam etti:
     "Watt olarak yaklaşık 100 birimlik bir aydınlatma giderinin hemen hemen dörtte birine düşecek bir tasarruftan bahsediyoruz. Biz buna yıllık 650 milyon lira ödüyorken, bu rakamın 150 milyon liraya inecek olması ayrı bir gelişmedir. Halkımıza, vatandaşımıza daha uygun enerji kalemlerini kayıp kaçakları azaltarak da vermeyi düşünüyoruz. O yüzden led teknolojisinin son geldiği noktayı firmaların finansman yapısıyla beraber, kamuya yük olmaksızın ve genel bütçeden de herhangi bir yatırım kalemi almaksızın kendi içinde finanse etmeyi düşünüyoruz. Kayıplara vereceğimiz paranın, bundan sonra özellikle bunları yenilemek için kullanacağımız yatırım kaleminin temel finansmanı olacağını söyleyebilirim. Enerji tasarrufunda önemli bir mesafe katedeceğimizi düşünüyorum."
    
     -Dünya Ekonomi Forumu-
    
     Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Yıldız, bugün İstanbul'da Dünya Ekonomi Forumu'nun alt grubu olan Asya, Afrika ve Ortadoğu alt grubunu farklı konularda buluşturacaklarını ve farklı konuları tartışacaklarını ifade ederek, Dünya Ekonomi Forumu Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrasya Zirvesi'ne güzel bir katılım olduğunu vurguladı.
     Gerek enerji sektöründe, gerekse Türkiye'nin diğer ülkelerle olan ilişkisi çerçevesinde ikili görüşmeler gerçekleştirileceğini anlatan Yıldız, bunları "Yeni enerji mimarisi" başlığı altında ele alacaklarını ifade etti.
     Finans, çevre, sağlık ve yolsuzluğun giderilmesi gibi birçok konuyu alt gruplarla tartışacaklarına değinen Yıldız, "Devlet başkanları, başbakanlar ve şirketlerin CEO'ları seviyesinde çok geniş katılım var. Burada finans sektörü tartışılacak. Enerji ile ilgili yapılanmada, özellikle yeni enerji mimarisinin tartışılacağı bir toplantı da olacak. Yenilenebilir enerji kaynakları da tekrar gündeme gelecek" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir