Dünya Ekonomi Forumu -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(2) "Tüm dünyada yaptığımız müteahhitlik…

  • Yazı boyutu
Dünya Ekonomi Forumu
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(2)
  "Tüm dünyada yaptığımız müteahhitlik…

Dünya Ekonomi Forumu -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(2) "Tüm dünyada yaptığımız müteahhitlik hizmetlerinin yarıya yakınını Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Rusya Federasyonu ve o bölgelerde yaptık. Yani bilhassa bölgemiz ile olan işlerimiz bizim için son derece önemli..."

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin tüm dünyada yaptığı müteahhitlik hizmetlerinin yarıya yakınını Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Rusya Federasyonu ve o bölgelerde yaptığına işaret ederek, bölgedeki ülkeler ile olan işlerin Türkiye için önemli olduğunu kaydetti.
     Dünya Ekonomi Forumu kapsamında düzenlenen "Büyüme İçin Açık Sınırlar" panelinde konuşan Çağlayan, 2008 küresel krizinin dünyanın ekonomik ekseninde bir kayma oluşturduğunu ifade ederek, şunları anlattı:
     "Geçmiş yıllarda gelişmiş olan ülkeler gelişmekte olan ülkelere mal satar konumdaydı, ama şimdi dünya ekonomisindeki eksenin gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere kaydığını görüyoruz. Gelişmiş ülkelerin dünya ekonomisindeki payları yüzde 60-65 seviyesinde iken bugün, Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler dünya ekonomisinde gelişmiş ülkelerle hemen hemen eşit seviyede dünya ekonomisinde söz sahibi ve hakimler..."
     Gelecek 10 yılda gelişmekte olan ülkelerin dünya ticaretinde yüzde 60'ların üzerinde pay alacağını öngördüklerini bildiren Çağlayan, Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgeyi iyi incelemek gerektiğine vurgu yaptı.
     Çağlayan, Türkiye'nin 4 saatlik uçuş mesafesiyle 56 ülkeye ulaşılabilen bir konumda olduğunu hatırlatarak şunları kaydetti:
     "Bu 56 ülkenin olduğu coğrafyada, tüketim kalıpları, tüketim alışkanlıkları, ekonominin genel seyrinde çok ciddi değişiklikler var. Bilhassa biz komşularımızla ticaretimizi her geçen yıl artırıyoruz. Avrupa'nın içinde bulunduğu ekonomik krizin getirdiği talep daralmasıyla, ihracatımızın Avrupa içindeki payı, geçen yıl yüzde 46 iken bu yıl yüzde 41'ler seviyesine düşmüş olmasına rağmen, Cumhuriyet tarihimizin en yüksek ihracatını yapmaya devam ediyoruz."
     Türkiye'nin geçen yıl 135 milyar dolar mal ihracatı, 40 milyar dolar hizmet ticareti yaptığını hatırlatan Çağlayan, son 12 aylık mal ihracatının da 140,5 milyar doları geçtiğini söyledi.
     Bakan Çağlayan, içinde bulunduğu bölgede Türkiye'nin öneminin altını çizerek, şunları anlattı:
     "Bu coğrafyada 1,5 milyar insan yaşıyor. Bu coğrafyada dünya milli gelirinin üçte biri oluştu. Bu coğrafya toplam dünya ticaretinden yüzde 46 pay alıyor. Yani 8,5 trilyon dolarlık ithalat bu bölgede yapılıyor. Bizim Afrika'yla olan ticaretimiz bundan 8 yıl önce bugün geldiğimiz noktaya baktığımız zaman yaklaşık 5 kattan fazla artmıştır. Komşularla ticaretimizde bundan 8 yıl öncesinin 4 katından fazlasına yükselmiş duruma geldik."
     Günümüzde üretimin çok ani operasyonlarla yapılması gerektiğine dikkati çeken Çağlayan, şunları aktardı:
     "Bunun bilinciyle en yakın tedarik merkezi olmak zaten sizi bölgede önemli kılar. Diğer yandan bizim de içinde bulunduğumuz bahsettiğimiz coğrafyada, bunu biraz daha Asya Pasifik tarafına doğru götürürsek, bu coğrafyada önümüzdeki 10 yılda 1 milyara yakın insan düşük gelirli gruptan orta gelire transfer olacak. Yani bu insanların tüketim kalıpları ve tüketim ihtiyaçları değişecek."
     Çağlayan, Türkiye'nin sadece mal ticaretinde değil, hizmet ticaretinde de önemli bir öncü olduğuna değinerek, geçtiğimiz yıl gelen 31,5 milyon turistten ilk defa 23 milyar dolar turizm geliri elde edildiğini bildirdi.
     Aynı şekilde sağlık turizmi ve sağlık sektöründe kaydedilen gelişmeleri de anlatan Çağlayan, "Diğer yandan müteahhitlik sektöründe Çin'in hemen arkasında dünya ikincisi olduk. Ama asıl önemlisi tüm dünyada yaptığımız müteahhitlik hizmetlerinin yarıya yakınını Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Rusya Federasyonu ile o bölgelerde yaptık. Yani bilhassa bölgemiz ile olan işlerimiz bizim için son derece önemli..." diye konuştu.
     İçinde bulunulan coğrafyada insanların sadece maddi zenginliklerden memnun olmadığını, demokratik zenginlikleri de istediğini ifade eden Bakan Çağlayan, Arap Baharı'yla başlayan değişim ve dönüşümün bu coğrafyadaki ülkeleri çok daha önemli duruma getireceğini belirtti.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir