Dünya Ekonomi Forumu -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(3) "Ülkeler ister istemez özel sektörün de…

  • Yazı boyutu
Dünya Ekonomi Forumu
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(3)
  "Ülkeler ister istemez özel sektörün de…

Dünya Ekonomi Forumu -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(3) "Ülkeler ister istemez özel sektörün de baskısıyla çok aşırı korumacılığa girebiliyor. Ama Dünya Ticaret Örgütü'nde kuralların nasıl olduğu ve korumacılığın nasıl olacağı çok net bellidir. Türkiye olarak biz de sonuna kadar ticaretin serbestleştirilmesi yönünde tavır alan bir ülkeyiz"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, özel sektörün baskısıyla ülkelerin kimi zaman aşırı korumacılığa gidebildiğini ama Dünya Ticaret Örgütü'nde kuralların net olduğunu belirterek, "Türkiye olarak biz de sonuna kadar ticaretin serbestleştirilmesi yönünde tavır alan bir ülkeyiz" diyen konuştu.
     Dünya Ekonomi Forumu kapsamında düzenlenen "Büyüme İçin Açık Sınırlar" panelinde konuşan Çağlayan, Türkiye'nin Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) kurucu ülkesi olduğunu, her toplantılarında Dünya Ticaret Örgütü'ne üye olmamış ve örgütün belirlediği kuralların dışında hareket etmek durumunda olan ülkeleri bir şekilde örgüte üyeliğinin sağlanması gerektiğini söyledi.
     Bu noktada özellikle Ortadoğu'da, Kuzey Afrika ve Avrasya coğrafyasında ihracatının, üretiminin daha fazlasını bu bölgede yoğunlaştırmakta olan bir ülke olarak, birlikte iş yaptıkları ülkelerin DTÖ kurallarına entegre olmasının Türkiye adına bir haksız rekabet unsuru ortaya çıkarmamasını sağlamak için önemli gördüğünü dile getiren Çağlayan, şunları aktardı:
     "Dünya Ticaret Örgütü'ne şu anda üyelik sürecinde olan veya şu anda üyelik için başvurmasa dahi o bölgedeki veya diğer bölgelerdeki birçok ülkenin de geçiş maliyetlerinin bir şekilde sağlanarak bu ülkelere gerekli reformları yapacak belli bir süre ve bunun maliyetlerinin de bir şekilde karşılanarak bu ülkelerin de mutlak surette kural içine sokulması gerekiyor."
     Rusya Federasyonu'nun bu yıl yapılan törenle DTÖ üyesi olmasını son derece önemsediğini ifade eden Çağlayan, diğer taraftan örgütte bazı ülkelerin yaptığı engellemelerin de bir an önce normalleşme sürecine girerek bu konuda çok önemli çalışmalar olduğuna inandığını dile getirdi.
     Küresel krizde ülkelerde aşırı korumacılık refleksini geliştirebildiğine işaret eden Çağlayan, "Ülkeler ister istemez özel sektörün de baskısıyla çok aşırı korumacılığa girebiliyor. Ama Dünya Ticaret Örgütü'nde kuralların nasıl olduğu ve korumacılığın nasıl olacağı çok net bellidir. Türkiye olarak biz de sonuna kadar ticaretin serbestleştirilmesi yönünde tavır alan bir ülkeyiz" dedi.
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir