Dünya Ekonomi Forumu -Arap Ligi eski Genel Sekreteri Musa: -"Mısır olarak AB'nin sanal üyesi…

  • Yazı boyutu
Dünya Ekonomi Forumu
  -Arap Ligi eski Genel Sekreteri Musa:
  -"Mısır olarak AB'nin sanal üyesi…

Dünya Ekonomi Forumu -Arap Ligi eski Genel Sekreteri Musa: -"Mısır olarak AB'nin sanal üyesi olmak için resmen talepte bulunmalıyız. Yapılacak en iyi şey AB ile işbirliği yapmaktır" -"Reform süreci, ülkeyi geçmişten alıp geleceğe taşısın. Sanal üyelik başvurusuyla bu gerçekleşebilir" -"Mısır'da seçimlerin iptal edilmesine tamamen karşıyım. Mısır'daki çoğunluk bu fikre karşı. İnsanlar şu anda belirsizlik döneminde yaşıyorlar. Ehveni şer bir seçim yapmak durumundalar. Ancak seçimleri iptal edersek işin başına dönmüş oluruz"

Arap Ligi eski Genel Sekreteri Amr Musa, Mısır olarak AB'nin sanal üyesi olmak için resmen talepte bulunmaları gerektiğini ifade ederek, "Yapılacak en iyi şey AB ile işbirliği yapmaktır. Reform süreci, ülkeyi geçmişten alıp geleceğe taşısın. Sanal üyelik başvurusuyla bu gerçekleşebilir" dedi.
     Musa, Dünya Ekonomi Forumu kapsamında düzenlenen oturumda yaptığı konuşmada, Mısır'da geçiş döneminde yaşadıklarını, ilişkilerin hala sallantıda olduğunu ve istikrarsızlık bulunduğunu, güvenin de sarsıldığını kaydetti.
     Güveni tesis edebilmek için demokrasiye ihtiyaç olduğunu ifade eden Musa, sadece standartlar ortaya koymanın yetmediğini, uygulamanın önemli olduğunu, meclislerde herkesin temsil edilmesinin, sarsılan güveni yeniden tesis etmek için büyük önem taşıdığını vurguladı.
     Musa, yeni süreçte hükümetlerin performansının önemli olduğunu söyleyerek, "Daha mı iyi olacak yoksa vaatler yine mi yerine getirilmeyecek. 'Ben burada şunu yapacağım' diye bir taahhütte bulunmak lazım. Sadece bir söz, vaat olmamalı. Eğitim sistemlerini, müfredatı değiştirmek lazım. Bunlar güvenin erozyona uğramasına yol açıyor" dedi.
     Reformu bütünsel olarak ele almak gerektiğini, karşılarında sadece ekonomik kriz değil, tam teşekküllü toplumsal kriz olduğunu anlatan Musa, eğitimden sağlığa, tarımdan, insan kalkınmasına kadar her şeyin bütünsel bir yaklaşımla ele alınması gerektiğini söyledi.
     Musa, batının Mısır ve Suriye'ye yardım edebileceğini belirterek, "Bu yüzden biz Mısır olarak AB'nin sanal üyesi olmak için resmen talepte bulunmalıyız. Bunu nasıl yapacağız- Bunu Türkiye son derece başarılı yaptı. Belli bir kodu izledi. İdari reform yapacaksanız A, B, C, D... Bunları yapacaksınız. Fasıl fasıl reformlar devam etti. Ben de bunu yeni hükümete önermek isterim. Yapılacak en iyi şey AB ile işbirliği yapmaktır. Reform süreci, ülkeyi geçmişten alıp geleceğe taşısın. Sanal üyelik başvurusuyla bu gerçekleşebilir" diye konuştu.
    
     -"Mısır kendi siyasi toplumunu yeniden organize etmeli"-
    
     Panelde soruları da yanıtlayan Musa, İslam ve demokrasi arasındaki ilişkinin sorulduğunu ve bunun yanlış bir soru olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
     "Sanki İslam ve demokrasi bir arada olamaz gibi. Arap dünyasında bunun örnekleri var. Türkiye deneyimi var. Bu deneyim tekrarlanabilir. Mısır'da da aynı durum söz konusu. 20. yüzyılın ilk yarısında Mısır'ın durumu Türkiye ile aynıydı. Daha sonra darbeler oldu. İslam ve demokrasi arasında bir seçim yok. Demokrasi ve diktatörlük arasında bir seçim söz konusu.
     İslam bizi bu büyük dinin temel değerlerine yönlendirmeli. Amerika'daki Neocon'lara, yeni muhafazakarlara ne diyorsunuz. İslam ve Hristiyanlık hakkında atıp tutuyorlar. Bu tür uç görüşler sadece İslamda değil, her yerde vardır. Neocon'larda yaşanan deneyim bence son yollardaki en üzücü deneyimlerden biridir. Filistin halkının haklarını öldürmeye çalışıyorlar. Bizim Ortadoğu'da ve Arap dünyasında sahip olduğumuz her türlü hakka karşı çıkıyorlar."
     Musa, İslam'ın azınlıklara tam saygı gösterilmesini öngördüğünü, ancak siyasi İslamcıların İslamı siyasallaştırdıklarını söyledi.
     Mısır'da liberallerin, özel çıkarlardan ve olgun olunamadığından dolayı bölündüğünü, liberallerin bir araya gelerek 'şu adayı öne çıkarıyorum' diyemediklerini ifade eden Musa, Mısır'ın da kendi siyasi toplumunu yeniden organize etmesi gerektiğini vurguladı.
    
     -"Seçimlerin iptal edilmesine karşıyım"-
    
     Musa, seçimlerin iptal edilip edilmeyeceği yönündeki bir soruya da, "Mısır'da seçimlerin iptal edilmesine tamamen karşıyım. Mısır'daki çoğunluk bu fikre karşı. İnsanlar şu anda belirsizlik döneminde yaşıyorlar. Ehveni şer bir seçim yapmak durumundalar. Ancak seçimleri iptal edersek işin başına dönmüş oluruz. Ben bu yönde bir karar verileceğini düşünmüyorum. Dün yurt dışındaki Mısırlılarla ikinci seçim turuna başladık" dedi.
     Bazı adayların seçimi kaybetmiş olmalarına karşı Başkanlık Konseyi'nde sandalye sahibi olmaya çalıştıklarını da dile getiren Musa, "Bunu kabul edemeyiz. İnsan ya seçilir ya seçilmez. Demokrasi zaten bu" dedi.
    
     -"Parti değil cephe oluşturacağız"-
    
     Musa, ülkede yüksek gerilim olduğunu, adaylar arasında küçük farklar bulunduğunu ve herkesin çok gergin olduğunu vurguladı.
     İkinci turda önde giden iki adayın da çok gergin olduğunu belirten Musa, "Bir sürtüşme olmaz bence" dedi.
     Musa parti kurup kurmayacağı yönündeki bir soruya da, "Bir parti değil bir cephe oluşturacağız. Bu seçim sonuçlarına bağlı" bilgisini verdi.
    
     -Tunus Dışişleri Bakanı-
    
     Tunus Dışişleri Bakanı Refik Bin Abdesselam da, demokrasinin bir süreç olduğunu, bir gecede demokrasiye geçilemeyeceğini dile getirdi.
     Tunus'ta geniş bir mutabakatla geçiş hükümeti oluşturularak, ara Anayasa Konseyi teşkil edildiğini ve ilk demokratik seçimlerin de Tunus'ta yapıldığını anlatan Abdesselam, "Biz çok partili anayasal sistemi oluşturmayı başardık. Bunu göz ardı etmemek lazım. Arap dünyası ve komşu ülkeler için emsal alınması gereken bir gelişme. 'Arap dünyasında demokrasi mümkün değilidir' denirdi, mümkün" diye konuştu.
     İslam ve demokrasinin birbiriyle iç içe giren kavramlar olduğunu, İslamın kötü yorumlanmasını önlemenin tek yönteminin, iyi yorumlanması olduğunu anlatan Abdesselam, "Türkiye'de bu konudaki deneyimleri gördük. İslam ve demokrasinin Arap dünyasında da uzlaşacağını düşünüyorum. Sağlıklı bir siyasi ortamda iyi İslamcılar ortaya çıkacak. Kapalı diktatörlük ortamında El-Kaide gibi kötü İslami hareketler ortaya çıkacaktır" şeklinde konuştu.
     Abdesselam, Arap dünyasında çözülmesi gereken en büyük sorunlardan birinin mezhepçilik, mezhepler arası rekabet olduğunu, demokrasinin mezhepçilik olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.
     Abdesselam, siyasi çözümün ortaya konulabilmesi ve bu çözümlerin istikrara kavuşabilmesi için zamana ihtiyaçları olduğunu da sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir