Dünya Ekonomi Forumu -Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin: -"Şu anda dünyanın en büyük…

  • Yazı boyutu
Dünya Ekonomi Forumu
  -Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin:
  -"Şu anda dünyanın en büyük…

Dünya Ekonomi Forumu -Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin: -"Şu anda dünyanın en büyük sorunu, dünya yaşlanıyor, ülkemiz yaşlanıyor. Beşeri sermayeyi güçlendirebilmemiz için kaliteli nüfusu yapmamız gerekiyor" -"Ülkemizde şu anda aile başına düşen çocuk sayısı hızla düşüyor. AB standartlarını yakalamış durumdayız. 'Yaşlanıyoruz, beşeri sermayeyi kuvvetlendireceğiz, kaliteli nüfusu artıracağız' deyip, arkasını beslemezseniz yanlış olur" -"Kadın politikası, istihdam gibi konular en az 10 bakanlığın direkt koordinasyonuyla çalışılması gereken bir alan. Sivil toplum ve özel sektörün de bunun içinde olması gerekiyor. O yüzden bağımsız, güçlü bir üst kurul oluşturmamız gerektiğini düşünüyorum"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, şu anda dünyanın en büyük sorununun yaşlanma olduğunu belirterek, "Dünya yaşlanıyor, ülkemiz yaşlanıyor. Beşeri sermayeyi güçlendirebilmemiz için kaliteli nüfusu yapmamız gerekiyor" dedi.
     Şahin, Dünya Ekonomi Forumu Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrasya Zirvesi kapsamında düzenlenen "Kadının Ekonomideki Rolünün Arttırılması" konulu oturumda yaptığı konuşmada, hükümet olarak kadın ve erkeği merkeze alacak şekilde ekonomik ve sosyal politikalar ürettiklerini, içinde bulunulan süreçte değişimin yönetilmesi ve politikacıların değişimi yönetmesi için de rekabeti yönetmesi gerektiğini söyledi.
     Rekabette kim daha üstün olursa bilgi ve gücün onda olacağını vurgulayan Şahin, "Rekabeti nasıl yöneteceğiz derken, bizim burada kalkınma hamlesinin içine mutlaka kadını ve erkeği eşit şekilde, hatta engelliyi ve yaşlıyı da alacak şekilde hareket etmemiz gerekecek" dedi.
     Kadınlara daha fazla destek sağlayacak modeller üzerinde çalıştıklarını anlatan Şahin, bu konuda ilgili sivil toplum kuruluşları ve Dünya Bankası ile birlikte dünya modellerini incelediklerini, Türkiye'ye özgü politikalar oluşturduklarını söyledi.
    
     -"Hepsi masamızda, çalışıyoruz"-
    
     Bakan Şahin, Türkiye'de politikacıların "kadınları daha fazla çocuk yapmaya teşvik etmesi" konusuyla ilgili soruyu şöyle yanıtladı:
     "Şu anda dünyanın en büyük sorunu, dünya yaşlanıyor, ülkemiz yaşlanıyor. Beşeri sermayeyi güçlendirebilmemiz için kaliteli nüfusu yapmamız gerekiyor. 2023 vizyonunda dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri nasıl olacağız- Yetişmiş insan gücüyle olacağız. Ülkemizde şu anda aile başına düşen çocuk sayısı hızla düşüyor. AB standartlarını yakalamış durumdayız. 'Yaşlanıyoruz, beşeri sermayeyi kuvvetlendireceğiz, kaliteli nüfusu artıracağız' deyip, arkasını beslemezseniz yanlış olur. Sosyal devlet, sosyal politika olarak da sizin bunun yanında duracağınız destekleri, teşvik mekanizmalarını koymanız gerekiyor. Biz bunu eyleme dönüştürerek, teşvik sistemi içinde alternatifler sunarak yapmaya çalışıyoruz. Hangi kadınımızın neye ihtiyacı varsa onun yanında olacağı destek mekanizmalarını oluşturmaya çalışıyoruz. Bu mali destek olabilir, vergi sistemini düzenleyerek olabilir, sosyal güvenlik sisteminde esnek çalışma modeli olabilir. Şu anda bunların hepsi masamızda, bunların hepsini çalışıyoruz. İnşallah sözlerin arkasına desteği vereceğiz."
    
     -Bağımsız üst kurul...-
    
     Fatma Şahin, kadın politikası, istihdam gibi konuların en az 10 bakanlığın direkt koordinasyonuyla çalışılması gereken bir alan olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:
     "Sivil toplum ve özel sektörün de bunun içinde olması gerekiyor. O yüzden bağımsız, güçlü bir üst kurul oluşturmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu üst kurul, önce elimizdeki bütün verileri alacak, analiz edecek, bütçelemesini yapacak, hedeflere ulaşmak için kime ne görev düşüyor, bu süreç içinde kısa, orta ve uzun vadede neler yapılması gerekiyor, ara değerlendirmelerde sürecin nasıl takip edilmesi gerekiyor- Bunlara bakılacak. Eğer biz stratejik planlamamızda bunu iyi planlarsak, herkes yapması gerekeni bilir. İyi bir koordinasyon sistemiyle de zincirin bütün zayıf halkaları uyaracak da tepeden bakış gerekiyor. Buraya doğru da aslında gidiyoruz."
    
     -"Bilimsel yaklaşıyoruz, istatistiklere bakarak konuşuyoruz"-
    
     Kadınların finansal desteğe ulaşmakta zorladıklarının altını çizen Şahin, girişimci kadın oranının şu anda yüzde 11'ler seviyesinde bulunduğunu, finansal desteğe ulaşabilecek altyapının güçlendirilmesi ve bankacılık sisteminin buna göre revize edilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:
     "Dersimizi iyi çalışıyoruz, bilimsel yaklaşıyoruz, istatistiklere bakarak konuşuyoruz. Ağzımızdan çıkan her lafın bilimsel ve istatistiki yansımaları vardır. Biz son 10 yılda kadının yaşamına, kız çocuklarının yaşamına dair pozitif ayrımcılığı ilerletecek şekilde güçlü politikalar oluşturduk. Eksikliklerimizin farkındayız. Daha da güçlendirmek için Bakanlık ve hükümetin bir üyesi olarak Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı gibi bütün ilgili bakanlıklarla ciddi bir koordinasyon içinde sürecin takipçisi olacağız."
    
     -"Matematiği, coğrafyayı öğretir gibi..."-
    
     Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, erkeğin kadın-erkek eşitliğine inanmasının önemine de dikkati çekerek, "Matematiği, coğrafyayı, tarihi öğretir gibi 'kadın erkek eşittir' konusunu doğuştan ölümüne kadar her noktada vereceğiz" dedi.
     Kadın ve erkeğin eşit olduğunun içselleştirilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Şahin, "Yalnızca diliyle değil, davranış, kültür olacak, kalbiyle söyleyecek, yaşamında hayata geçirecek. O yüzden bunu başarabilmemiz için evdeki cam tavanı kırmadan, dışardaki, toplumdaki cam tavanları kırmamız mümkün değil. Bu, doğuştan başlayan bir mücadele. Akşamdan sabaha bitmeyecek, topyekun bir seferberlikle çözülmesi gereken bir mücadele" şeklinde konuştu.
     En az gelişmiş bölgeye en fazla desteği vererek, bölgeler arası gelişmişlik farkının giderilmesi gerektiğini belirten Şahin, siyasi katılımın karar alma mekanizmasının en önemli kısmı olduğunu, Meclis'te yüzde 4 olan kadın oranının ilk kez yüzde 14'e çıktığını, halbuki bilimsel olarak bir cinsin bir yerde temsil edilebilmesi için en az yüzde 30 dilimini yakalaması gerektiğini söyledi.
    
     -"Kadın oranını besleyen damarları açmalıyız"-
    
     Bu noktada en aza hızlı bir şekilde ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Şahin, şunları kaydetti:
     "Fakat ulaşırken Meclis'teki kadın oranını besleyen damarları açmamız gerekiyor. Bu nedir- Sivil toplum kuruluşları... Ülkemizde çok güçlü kadın sivil toplum kuruluşları var. Ama karma sivil toplum kuruluşlarına bakıyorsunuz çalışanı kadın, yöneticisi erkek. Sanayi ve ticaret odalarının çalışanı kadın, yöneticisi erkek. Yerel yönetimlerde AB standartlarında parlamentodan çok daha yüksek kadın yetişiyor ve yetişen kadın parlamentoya geliyor. Türkiye'de bu oran düşük. Bizde yaklaşık 1-,5-2 yıl sonra yerel yönetim seçimleri var. Yerel yönetimlerin erkeğin işi olmadığı, yol, su, elektrik olmadığı, bunun kadınların yapabileceğini, sosyal belediyeciliğin tam da kadın işi olduğunu gösterecek şekilde kampanyalarımızı yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Yani besleme damarlarını kuvvetlendirmemiz, kadın bakış açısını her yere koymamız lazım. Ülke olarak zoru başarıyoruz. Ancak denizi geçip, derede boğuluyoruz."
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir