Dünya Ekonomi Forumu -AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış: -"İstanbul bize bir takım fikirleri…

  • Yazı boyutu
Dünya Ekonomi Forumu
  -AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış:
  -"İstanbul bize bir takım fikirleri…

Dünya Ekonomi Forumu -AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış: -"İstanbul bize bir takım fikirleri yeşertme imkanı verdi ve bu fikirler Meksika ve Brezilya'da toplanacak, somut çözüm arayan dünya liderlerine bilgi aktaracak" -"İyi bir iş çıkardık. Tekrarını bekliyoruz. Davos'a hoş geldiniz"

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul'da düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu'nun kendilerine bir takım fikirleri yeşertme imkanı verdiğini belirterek, "Bu fikirler Meksika ve Brezilya'da toplanacak, somut çözüm arayan dünya liderlerine bilgi aktaracak. İyi bir iş çıkardık. Tekrarını bekliyoruz. Davos'a hoş geldiniz" dedi.
     Bağış, Dünya Ekonomi Forumu'nun kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin birçok ülke için ilham kaynağı olduğunu, etrafındaki coğrafyada yalnız doğusundaki ülkeler için değil, batısındaki ülkeler için de ilham kaynağı olduğunu söyledi.
     Libya, Tunus, Mısır ve Suriye'de yaşayanlar için Türkiye demokrasisinin ilham kaynağı olduğunu anlatan Bağış, Türkiye'nin aynı zamanda Avrupa için de ilham kaynağı olduğunu vurguladı.
     Türkiye'nin çok hızlı büyüme oranı, genç ve dinamik nüfusu ile yeni enerji kaynaklarına erişim ve yeni piyasalara erişiminin çok yüksek olduğunu ifade eden Bağış, kuzeyindeki ülkelerden Rusya'nın da Türkiye'ye hukukun üstünlüğü açısından bakıp ilham aldığını kaydetti.
     Bağış, "İlham kaynağı kavramı Türkiye'nin konumunu daha güçlendiriyor" dedi.
     Yeni güç ve iktidar alanlarında olmayan AB'nin kişi başına refahta baş sırada yer aldığına işaret eden Bağış, "Avrupa aslında bir değerler kulübü. Şu anda zor bir dönemden geçiyor olabilir. Benim ülkemde 10 yıl önce bankalar arası yüzde 8 bin faiz vardı. Sabancı'nın şirketinin tüm değeri bir gecede hükümetin yanlış bir kararıyla sıfırlanacak durumdaydı" diye konuştu.
    
     -"Türkiye baş müzakereci"-
    
     Buna karşın son dönemde Türkiye'nin önemli ekonomik başarılar elde ettiğini vurgulayan Bağış, "Biz yapabildik. O zaman AB devletleri de yapabilir. Burada gerekli olan kararlılıktır. Öz değerlerimize dönmektir. AB'yi kuran öz değerler barış, ortak pazar, işbirliği ve mali disiplin ihtiyacıydı" değerlendirmesinde bulundu.
     Bağış, Türkiye'nin halen AB üyeliğini isteyip istemediği konusundaki oturum başkanının sorusuna ise, "Evet, çünkü biz AB'yi iktisadi veya siyasi bir birlik değil, barış projesi olarak görüyoruz. Almanya, Hollanda, Belçika'ya bakın, bu ülkelerin tarihlerinde bir sürü kanlı savaş var. Bunu geriye atıp bir birlik kurabilmişlerse, Türkiye'nin üyeliği bu tür kıtasal bir projeyi ancak küresel bir projeye dönüştürür. Bu nedenle biz bu projeye katılma konusunda hala kararlıyız ama, koşulları müzakere edebiliriz. O yüzden Türkiye baş müzakereci" cevabını verdi.
    
     -"Bölgede yangınları söndürmeye çalışıyoruz"-
    
     Türkiye'nin bulunduğu bölgeyle ilgili tarihi, coğrafi ve vicdani bir sorumluluğu olduğunu belirten Bağış, "Biz onun için yaşadığımız bölgede yangınları söndürmeye çalışıyoruz. İtfaiyeci gibi hissediyoruz bazen. Türkiye diplomasi yoluyla barışçı çözümler elde etmek üzere çalışmaya her zaman devam edecek. Zaten bu nedenle alternatif diplomatik yollar üreterek, bölgeye destek olmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.
     Bağış, sorunlara çözüm bulmaya çalıştıklarını, Suriye'de bir diktatör masum insanları öldürürken Türkiye'nin arkasını dönemeyeceğini, harekete geçmeleri gerektiğini, Rus ve Çin'li dostlarını ikna ederek, kuvvetli bir mesaj vermeye çalışmaları gerektiğini söyledi.
    
     -"Biz de kendi anayasamız üzerinde çalışıyoruz"-
    
     Demokrasinin, "herkese aynı elbise uyar" diye bir ölçüye sahip olmadığını, her ülkenin kendi tarihi, kültürü bulunduğunu ve bunun da o demokrasiyle yoğrulması gerektiğini ifade eden Bağış, şunları kaydetti:
     "Her ülke demokrasiyi hak eder ve demokrasinin tadını alan hiçbir ulus bundan vazgeçmek istemez. Bizim de onlara kendi demokrasilerini oluşturmalarında yardımcı olmamız lazım. Demokrasiyle İslamın bir arada olduğu örnekler var ama, büyük hatalar da yaptık. 1960'da, seçilmiş bir başbakanı 2 kabine üyesiyle birlikte idam eden bir askeri darbe olmasından gurur duymuyorum. Böyle bir hata yapılmaması gerekiyor. Onun için Türkiye'de ölüm cezası yok. Biz de bizden önce demokrasiye geçenlerden bir şeyler öğreniyoruz."
     Bağış, kendilerinin de anayasa üzerinde çalıştıklarını ve Türkiye'de hala üzerine odaklanmaları gereken konular olduğunu, zorlukların üstesinden gelmek için çalıştıklarını söyledi.
    
     -"İstanbul fikirleri yeşertme imkanı verdi"-
    
     Forumun tarihi bir toplantı olduğunu, foruma 70 ülkeden bin 110 kişinin, 180 CEO ve 50 üst düzey hükümet yetkilisinin katıldığını belirten Bağış, forumun G-20 zirvesinden ve Brezilya'daki sürdürülebilir kalkınma zirvesinden önce yapıldığını ve o toplantıda dünya liderlerinin ekonomik sorunlara çözüm bulmaya çalışacaklarını hatırlattı.
     Bağış, "İstanbul bize bir takım fikirleri yeşertme imkanı verdi ve bu fikirler Meksika ve Brezilya'da toplanacak, somut çözüm arayan dünya liderlerine bilgi aktaracak. İyi bir iş çıkardık. Tekrarını bekliyoruz. Davos'a hoş geldiniz" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir