Dünya Çevre Günü -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Günümüzde çevre sorunları, küresel bir…

  • Yazı boyutu
Dünya Çevre Günü
  -TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Günümüzde çevre sorunları, küresel bir…

Dünya Çevre Günü -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Günümüzde çevre sorunları, küresel bir boyuta ulaştı ve insanlığın en büyük ortak sorunu haline geldi, çözümlerin de küresel boyutta değerlendirilmesi gerekiyor" -"Göllerimiz, akarsularımız kirleniyor. Tahribat büyük. Kirletenlere karşı savaş açmalıyız" -"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile işbirliğini düşünüyoruz. Ziraat odası başkanlarımız çevre konusunda ombudsman olmalı, çevreyi denetlemeli, kirletenleri devlete bildirmeli"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, günümüzde çevre sorunlarının artık küresel bir boyuta ulaştığını ve insanlığın en büyük ortak sorunu haline geldiğini belirterek, çözümlerin de küresel boyutta değerlendirilmesi ve konuya bütünsel bir yaklaşımla bakılması gerektiğini bildirdi.
     Bayraktar,5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Göllerimiz, akarsularımız kirleniyor. Tahribat büyük. Kirletenlere karşı savaş açmalıyız. Bazı yerlerde tarlalarımızı su kirlenmesi nedeniyle sulayamıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile işbirliği düşündüklerini ifade eden Bayraktar, ziraat odası başkanlarının çevre konusunda ombudsman (denetçi, sözcü, koruyucu) olması, çevreyi denetlemesi, kirletenleri devlete bildirmesi gerektiğini kaydetti.
     Bayraktar, dünyada hızlı nüfus artışının neden olduğu çevresel sorunların bugün insanlığı tehdit eder hale geldiğini belirtti.
     Bayraktar, atmosfere salınan sera gazlarının ozon tabakasının delinmesine yol açtığının ortaya çıkması sonucunda küresel ısınma, iklim değişikliği, ekolojik dengenin bozulması, su ve enerji kaynaklarının azalması gibi sorunların dünya gündeminin ilk sıralarında yer almaya başladığını kaydetti.
     Bayraktar, bu sorunların bilim adamlarınca ortaya konulması üzerine, karşı tedbirler geliştirmek amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından 1972 tarihinde "İnsan ve Çevre Konferansı" düzenlendiğini ve konferansın başlama tarihi olan 5 Haziran'ın da 'Dünya Çevre Günü' olarak ilan edildiğini hatırlattı.
    
     -Yeşil ekonomi-
    
     Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), Dünya Çevre Günü'nün bu yılki temasını, yeni bir yaklaşım tarzı olan "yeşil ekonomi' olarak açıkladığını ifade eden Bayraktar, UNEP'in, düşük karbon salınımı, etkin kaynak kullanımı ve sosyal katılımı esas alan yeşil ekonomiyi ekolojik kıtlık ve çevresel riskleri belirgin şekilde azaltarak, toplum refahını ve sosyal eşitliği artırmak olarak tanımladığını kaydetti.
     Yeşil ekonominin, bir yandan gelir ve istihdam artışını kamu ve özel sektör yatırımlarıyla yürüterek karbon emisyonu ve kirliliğini, diğer yandan da enerji ve kaynak etkinliğini artırmak yoluyla biyolojik çeşitliliğe ve eko sisteme verilen zararı azaltmayı hedeflediğini vurgulayan Bayraktar, Türkiye'nin böyle bir sisteme ne derecede dahil olacağının üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olduğunu ifade etti.
     Bayraktar, yeşil ekonomi kavramını ilgili tüm tarafların iyi anlaması ve uygulamasının büyük önem taşıdığına işaret etti.
     Sera gazları salınımında tarımsal faaliyetlerin payının yüzde 16-17 civarında olduğuna ve bunun çok büyük bir bölümünün hayvansal üretimden kaynaklandığına da dikkati çeken Bayraktar, bu değerin azaltılması için biyogaz yatırımlarının dikkate alınması gerektiğini belirtti.
    
     -"Doğayla dost yenilebilir enerji kaynaklarına yönelmeli"
    
     Küresel ısınmanın önlenmesi yönünde olumlu adımlar atmak için enerji ve sanayi üretiminde fosil yakıtların kullanılması yerine daha temiz ve doğayla dost yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek gerektiğine dikkati çeken Bayraktar, tarımda en iyi tarım tekniklerinin kullanılması, orman arazilerinin ve biyolojik çeşitliliğin korunması, sürdürülebilir orman kaynakları yönetiminin sağlanması yönünde politikalar geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.
     Bayraktar, şöyle devam etti:
     "Dünya Çevre Günü'nün ilan edilmesinin üzerinden tam 40 yıl geçti. Fakat çevre sorunları azalmadı, teknolojik gelişmeler ve artan dünya nüfusu, bu sorunlara her gün bir yenisini ekledi. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen bilgi ve iletişim çağını yakalayan dünya, çevre sorunları karşısında daha duyarlı bir toplum olma, daha fazla sivil hareket, çevre dostu olarak da ifade edilebilecek yeşil ekonomik gelişmelerle iklim değişikliğine ve biyolojik çeşitliliğin yok oluşuna karşı mücadelesini artırmaya başladı.
     Toplumda çevre bilincinin oluşturulması, çevre sorunlarına karşı duyarlı olunması ve gerekli önlemlerin alınmasının temelinde eğitim yatıyor. Üreticiden tüketiciye toplumun her kesiminin çevre konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi bu bakımdan büyük önem arz ediyor. Günümüzde çevre sorunlarının artık küresel bir boyuta ulaştığını ve hızla değişen dünyada insanlığın en büyük ortak sorunu haline geldi. Bu nedenle çözümlerin de küresel boyutta değerlendirilmesi ve konuya bütünsel bir yaklaşımla bakılması gerekiyor. Çevrenin korunması ve üretim sürecinin olumsuz etkilenmemesi açısından, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımının önemini bir kez daha vurgulayarak Dünya Çevre Günü'nü kutluyoruz"
    
    
    

Bu haberi 186 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir