Dünya Bankası Türkiye Direktörü Reiser, Mardin'de: "Mardin ekonomik model olarak Türkiye'yi çok…

  • Yazı boyutu
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Reiser, Mardin'de:
  "Mardin ekonomik model olarak Türkiye'yi çok…

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Reiser, Mardin'de: "Mardin ekonomik model olarak Türkiye'yi çok güzel resmetmekte"

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Reiser, Mardin'in ekonomik model olarak Türkiye'yi çok güzel resmettiğini belirtti.
     Reiser, Mardin Valisi Turhan Ayvaz'a makamında ziyaret ederek görüştü. Mardin'in bölgenin parlayan bir yıldızı olduğunu vurgulayan Vali Ayvaz, yeni teşvik paketinde Mardin'in 6 bölgede yer aldığını, bu kapsamda batıdaki firmalardan buraya yatırım için gelenlerin sayısında artış yaşandığını söyledi.
     Suriye ve Irak'ta yaşanan olayların ekonomik olarak bölgeyi etkilediğini kaydeden Ayvaz, şöyle dedi:
     "Gidip gelen işadamlarımız tereddüt içerisinde. Batı ülkelerinden Suriye'deki olaylarla ilgili daha büyük baskı yapmasını bekliyoruz. Batı iradesini koymadan da bu işler bitmiyor. Yine Suriye içinde, gerek Rusya'nın gerek İran'ın yeterli baskıları yaparak oradaki kanı durdurması lazım. Yine büyük görev batıya düşüyor. Türkiye ekonomisinin iyi olması, batı ülkelerinin ekonomisine de faydası çok. Bizim şu an Suriye, İran gibi ülkeler ile çatışmaya girmemiz Türkiye ekonomisinin krize girmesi demek. Zaten şu anda yarısı krizde olan Avrupa ülkelerinin tamamı da o zaman krize girer. Avrupa ülkelerinden terör örgütüne yönelik yeterli tepkiyi göremiyoruz. Bu ejderha büyürse bu terör örgütüne yardım yapan ülkelere de bela olur."
     Vali Ayvaz, daha sonra Reiser'e Mardin tablosu hediye etti.
     Reiser, Valilik çıkışında AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mardin'in yetkili makamlarından Mardin'in kentsel dönüşümü ve geleceği ile ilgili planları dinlemek için geldiğini, Mardin'in özellikle Irak ile ticaret ve yatırımcılar bağlamında son derece cazip bir yer olduğunu bildirdi.
     Türkiye geneli içinde Mardin'in sahip olduğu avantajlar ile çok güzel bir örnek teşkil ettiğini vurgulayan Reiser, bölgedeki güvenlik meselelerinden ötürü yatırımcıların endişeleri olduğunu söyledi.
     Reiser, görüşmede Türkiye'nin önemine dikkat çekerek şöyle konuştu:
     "Bir taraftan Avrupa ile daha da güçlenen ilişkilere ve bağlara sahip, diğer taraftan da bölgede ve Arap dünyasındaki yükselen piyasasında da bağlantı kuran, coğrafi konumumun da avantajları ile bu 2 piyasaya bir köprü vazifesi gören bir şehir. Bu bağlamda ekonomik model olarak da aslında Türkiye'yi çok güzel resmetmekte. Genel olarak Türkiye ekonomisinden edindiğimiz izlenim, aslında bizim sürece dair ortaya koymuş olduğumuz genel senaryoyu teyit eden nitelikte. Yani yumuşak bir iniş ve geleceğe yönelik de pozitif fırsatlar ve beklentiler söz konusu. Elbette bunların gerçekleşmesinde yoğun bir çalışmaya ihtiyaç duyulacak."
     Reiser, AA finans terminali için ise, farklı görüşlerin ve bilgilerin paylaşıldığı bu tarz platformların bugünün dünyasında, giderek daha da anlam kazandığını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 183 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir