Dünya Bankası Türkiye Direktörü Raiser Kayseri'de: -"Avrupa piyasasının büyümediği bir dönemde…

  • Yazı boyutu
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Raiser Kayseri'de:
  -"Avrupa piyasasının büyümediği bir dönemde…

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Raiser Kayseri'de: -"Avrupa piyasasının büyümediği bir dönemde küresel olarak ihracatınızı geliştirirken yine de bir ayağınızı Avrupa'da tutuyor olmanız, küresel rekabet edebilirliğinizi de olumlu yönde etkiliyor"

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, Kayseri'den Avrupa'ya ihracat yapan işletmelerle ilgili olarak, "Avrupa piyasasının büyümediği bir dönemde küresel olarak ihracatınızı geliştirirken yine de bir ayağınızı Avrupa'da tutuyor olmanız, küresel rekabet edebilirliğinizi de olumlu yönde etkiliyor" dedi.
     Raiser, Kayseri Valisi Şerif Yılmaz'ı ziyaretinde yaptığı konuşmada, ilk kez geldiği Kayseri'nin önemli bir kent olduğunu belirterek, hakkında çok şey yazılan bu kenti kendi gözleriyle görmek istediğini ve potansiyeli hakkında bilgi almayı amaçladığını söyledi.
     Farklı ülkelerin kalkınmalarının nasıl gerçekleştiğine bakıldığında, en süratli ekonomik büyümenin küçük işletmelerde görüldüğünü vurgulayan Raiser, bunların da kısa sürede büyük işletmelere dönüştüğünü kaydetti.
     Kayseri'deki işletmelerin "Anadolu Kaplanları" olarak anıldığını anımsatan Raiser, şöyle konuştu:
     "Kayseri'deki işletmelere baktığımızda ki, bunlar 'Anadolu Kaplanları' olarak da anılıyor, bazıları 20 sene önce küçük işletme olarak başlayıp, şu anda oldukça büyük işletmelere dönüşmüşler ve süratle bir büyüme kaydetmişler. Diğerleri ise şu anda bahsettiğimiz süratli büyümeyi gerçekleştirmekte ve büyük işletme olma aşamasındalar. Dolayısıyla bütün bunları gözlemlemek, Kayseri'nin geleceği ve büyümesi anlamında beni çok iyimser düşüncelere sevk etti."
     Kayseri'de ziyaret ettiği bazı iş adamlarının, Avrupa'ya ihracat yaparak rekabeti öğrendiklerini aktardığını anlatan Raiser, "Ziyaret ettiğim pek çok işletme, Avrupa'ya ihracat yaparak küresel anlamda rekabet etmeyi öğrendiğini söyledi. Bu çok doğru. Çünkü siz Avrupa'ya ihracat gerçekleştirdiğinizde orada bu işlerin nasıl yapılacağına dair işin püf noktalarını öğrendikten sonra Orta Doğu'da ve dünya piyasalarında rekabet edebilirliğinizi artırıyorsunuz ve hele Avrupa piyasasının büyümediği bir dönemde küresel olarak ihracatınızı geliştirirken yine de bir ayağınızı Avrupa'da tutuyor olmanız, küresel rekabet edebilirliğinizi de olumlu yönde etkiliyor" dedi.
     İşletmeler büyürken yeteri sayıda nitelikli iş gücüne erişim ve kadınların iş gücü piyasasına katılımı konularında sıkıntı yaşadığına dikkati çeken Raiser, "Bizler Dünya Bankası olarak Türk Hükümeti ile ve sizlerle birlikte çalışarak elimizden gelen desteği verip, bu anlamda katkı sağlamaktan büyük memnuniyet duyarız. Kayseri'yi başarısından dolayı tebrik ediyorum" diye konuştu.
     Vali Şerif Yılmaz da Kayseri'deki ekonomik gelişmeleri yakından görmek için kente gelen Raiser'in, kısa sürede sanayileşen ve bunu fark ettiren Kayseri'yi örnek görmesinin memnuniyet verici olduğunu belirtti.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir