Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser

  • Yazı boyutu
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser

"Bu süreçte verilebilecek en büyük katkı Türkiye'de çok daha fazla kadının iş gücüne katılımıyla mümkün olacaktır"

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, "Bu süreçte verilebilecek en büyük katkı Türkiye'de çok daha fazla kadının iş gücüne katılımıyla mümkün olacaktır" dedi.
     Türkiye Kadın Girişimciler Derneği'nin (KAGİDER) yeni programı kapsamında, kadınların iş yaşamına katılımını arttırmak ve sunulan fırsatları geliştirmek amacıyla KAGİDER ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında ön anlaşma imzalandı.
     Ön anlaşmaya göre kadınlara önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda iş imkanları sunulacak, ardından diğer kamu kurumları da projeye dahil edilecek.
     Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, törende, kadınların iş hayatına ve sosyal yaşama katılımına Dünya Bankası olarak büyük önem verdiklerini, Türkiye'de bu doğrultuda yapılan çalışmalara destek vermenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
     OECD'nin yaptığı Türkiye'de uzun vadeli büyümeye dayalı araştırmaya göre Türkiye'nin işgücüne katılım oranını yüzde 45'lerden yüzde 60'lara çıkarması halinde her yıl düzenli olarak büyüme sağlanabileceğini belirten Raiser, "Tabii bu süreçte verilebilecek en büyük katkı Türkiye'de çok daha fazla kadının iş gücüne katılımıyla mümkün olacaktır" dedi.
     Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın da katılımıyla çok güzel çalışmaların ortaya çıkmaya başladığını belirten Raiser, "Tüm bu projeler özellikle kadının iş gücüne katılımına yönelik adımlar. Ve tabiiki gerek özel şirketlerin insan kaynakları departmanları gerek kendi iş prosedürleri eğer eşit fırsatları da tutturabilirlerse bunların bu uygulamaları sayesinde kadınların iş gücüne daha fazla katılımı olacaktır. Bu şekilde hem ekonomik anlamda kendi bağımsızlıklarına kavuşacaklardır hem de kendi aileleri için gerçekten çok önemli olacaktır" diye konuştu.
     Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan kalkınma ve ekonominin güçlenmesi adına kadının sosyal hayattaki yerinin büyük önemi olduğunu,belirterek, "TBMM'de 550 milletvekilinin 79'u kadın yani yüzde 14'ü, ama biz bunu yüzde 50'ye çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.
     KAGİDER Başkanı Gülden Türktan ise fırsat eşitliği modelinin Dünya Bankası ve çağdaş şirketlerin iş birliğiyle hayata geçirildiğini belirten Türktan pilot proje sonucunda ciddi bir başarı profili gördüklerini kaydederek, "İş yaşamında kadının fırsatlarının geliştirilmesi için Dünya Bankasının 10'u aşkın ülkede gerçekleştirdiği uygulamalara baktık, inceledik. Ama Türkiye'ye uyarlanmış halini geliştirdik. Bu dünyanın en iyi modeli oldu. Örnek olabilecek bir uygulama oldu." dedi.
    
    


Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir