Dünya Bankası'ndan Mısır'a destek

  • Yazı boyutu
Dünya Bankası'ndan Mısır'a destek

Dünya Bankası'ndan Mısır'a destek

Dünya Bankası, Hüsnü Mübarek rejimi döneminde yurt dışına kaçırılan mal varlıkları ile ilgili olarak Mısır'a teknik destek vereceğini açıkladı.
     Mısır Maliye Bakanı Mümtaz es-Said, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Inger Anderson ile Kahire'deki görüşmesinin ardından AA'ya yaptığı açıklamada, "Anderson ile Mısır'ın IMF'den 3,2 milyar dolarlık kredi talebi konusunu istişare etmek ve ilerleyen dönemdeki olası yardımları konuşmak üzere Kahire'de bir araya geldik. Dünya Bankası'ndan hükümetin 2012-2013 yılındaki tahmini 22,5 milyar dolarlık bütçe açığını azaltmak için kredi talebinde bulunduk. Ekonomik reform programımız Yüksek Askeri Konsey'in atadığı Kemal Genzuri hükümetinin uyguladığı programla birbirinden çok da uzak değil" değerlendirmesinde bulundu.
     Anderson ise yaptığı açıklamada, Mısır'ın Mübarek rejimi dönemindeki yolsuzluklarla mücadelesi ve yurt dışına kaçırılan mal varlıklarının mümkün olduğu kadar hızlı ülkeye iadesi için uzman hukukçulardan oluşan bir ekiple Mısır'a destek vermeye hazır olduklarını belirtti.
     Mısır Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, Maliye Bakanı es-Said'in Anderson ile yaptığı görüşmede, Mübarek dönemindeki yolsuzluklar konusunu gündeme getirdiği ve kaçırılan paralarla ilgili teknik destek talebinde bulunduğu bildirildi.
     Devrik lider Mübarek döneminde bazı yetkililerin ABD, İsviçre ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülkeye milyarlarca dolar kaçırdığını düşünen Mısır hükümeti, bu paraların ülkeye iadesi için uluslararası alanda hukuk mücadelesi veriyor.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir