Dünya Bankası heyeti, Kalkınma Bakanlığını ziyaret etti -Kalkınma Bakan Yardımcısı Ceylan:…

  • Yazı boyutu
Dünya Bankası heyeti, Kalkınma Bakanlığını ziyaret etti
  -Kalkınma Bakan Yardımcısı Ceylan:…

Dünya Bankası heyeti, Kalkınma Bakanlığını ziyaret etti -Kalkınma Bakan Yardımcısı Ceylan: "Ülkemizin kalkınma alanındaki tecrübe ve birikimini az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle paylaşmak istiyoruz"

Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Türkiye'nin kalkınma alanındaki tecrübe ve birikimini az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle paylaşmak istediklerini bildirdi.
     Kalkınma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Dünya Bankası Operasyon Politikaları ve Ülke Hizmetlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Joachim Von Amsberg ve Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, Türkiye, Avrupa ve Orta Asya Bölgesi Ina-Marlene Ruthenberg ve Dünya Bankası Ankara Ofisi Kıdemli Ekonomist Mediha Ağar'ın Kalkınma Bakanlığına çalışma ziyaretinde bulunduğu belirtildi.
     Dünya Bankası heyetinin, ilk olarak Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ile görüştüğünün ifade edildiği açıklamada, görüşmede Türkiye'nin global ve bölgesel rolü ve Dünya Bankası ile ilişkileri konularında görüş alışverişinde bulunulduğu kaydedildi.
     Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Joachim Von Amsberg ve Türkiye direktörü Martin Raiser, Türkiye'nin son yıllarda gösterdiği kalkınma performansını yakından izlediklerini, özellikle ekonomi, altyapı, ulaştırma ve sağlık alanlarındaki çalışmaları takdir ettiklerini ifade ederek, Türkiye'nin global ve bölgesel rolünün farkında olduklarını, gelişmekte olan ve az gelişmiş olan ülkeler ile Arap Baharı sonrası geçiş dönemi yaşayan ülkelerle tecrübe paylaşımını Türkiye ile ortaklaşa işbirliği içinde yürütmek istediklerini bildirdi.
     Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ise Bakanlık olarak, Dünya Bankası ile başarılı bir işbirliği yürüttüklerini belirterek, Dünya Bankasını sadece bir finans kurumu olarak görmediklerini, bir bilgi bankası ve kalkınma projelerinde uzman bir kuruluş olarak gördüklerini ifade etti.
     Dünya Bankası ile çeşitli alanlarda yıllardır başarılı bir işbirliği sürdürdüklerini ve ülke olarak çeşitli projeler için 2008-2011 döneminde 7.6 milyar dolar tutarında kaynak kullandıklarını, 2012-2015 döneminde ise 14 proje için 5.6 milyar dolarlık kaynak kullanacaklarını belirten Ceylan, şunları kaydetti:
     "Ülkemiz, sağladığımız güven ve istikrar ortamı içerisinde son 10 yılda ekonomik ve sosyal gelişme alanında büyük mesafe aldı. Ülke olarak bu süreçte edindiğimiz tecrübeleri gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerle, özellikle Arap Baharı sonrası yeniden yapılanma ve kalkınma çalışmalarını sürdüren ülkelerle paylaşmak istiyoruz, ülke ve bakanlık olarak buna hazırız. Bu maksatla Bakanlığımız bünyesi içinde Kalkınma Araştırmaları Merkezi'ni kurmuş ve hizmete sokmuş bulunmaktayız. Dünya Bankasının, Türkiye'nin bu tecrübesinden yararlanma isteği bizi ayrıca memnun etmiştir."
     Daha sonra, Dünya Bankası heyeti ile Kalkınma Bakanlığı yetkilileri "Türkiye'nin Global Ve Bölgesel Rolü ve Dünya Bankası ile İşbirliği" konuları ve projeleri görüşmek üzere bir araya geldi.
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir