Dubai Dünya Enerji Forumu açıldı -Dubai Emiri Şeyh Maktum: -"Dünyada 1,5 milyar kişi elektrik…

  • Yazı boyutu
Dubai Dünya Enerji Forumu açıldı
  -Dubai Emiri Şeyh Maktum:
  -"Dünyada 1,5 milyar kişi elektrik…

Dubai Dünya Enerji Forumu açıldı -Dubai Emiri Şeyh Maktum: -"Dünyada 1,5 milyar kişi elektrik enerjisinden mahrum"

Dünya Enerji Forumu'nun açılışında konuşan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkan Yardımcısı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid el-Maktum, dünyada 1,5 milyar kişinin elektrik enerjisinden mahrum olduğunu söyledi.
     Tüm dünyada ekonomik ve sosyal kalkınmanın arttırılması için dünya liderleri arasında görüşmelerin yapılacağı forum, çarşamba gününe kadar devam edecek.
     Foruma katılan çeşitli ülkelerden enerji bakanları, ülkelerinin karşılaştığı enerji sorunlarını tartışacak. Forum kapsamında, finans, alt yapının geliştirilmesi, kamu ve özel sektör arasında işbirliğini arttırmak, yeni stratejiler, sürdürülebilir kalkınma alanlarında kadının rolü gibi konular görüşülecek.
     "Dünya Liderleri Forumu" başlığı altında düzenlenen açılış panelinde konuşan Maktum, dünyada 1,5 milyar kişinin elektrik enerjisinden mahrum kaldığını, gelişmiş ve az gelişmiş ülkeler arasında işbirliği ile bu sorunun üstesinden gelmeye çalıştıklarını belirtti.
     BAE'nin petrolün çok miktarda bulunduğu ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Maktum buna rağmen sürdürülebilir enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve iklim değişikliğinin önüne geçilmesi konularında çalıştıklarını, BAE'nin bu alanlarda örnek bir ülke olmasını temenni ettiğini söyledi.
    
     -Sürdürülebilir Enerji Belgesi imzalandı-
    
     BAE Resmi Haber Ajansı WAM'dan yapılan açıklamada, forum başlangıcında Dubai Emiri Şeyh Maktum ve diğer katılımcıların forumda alınacak kararları uygulayacağına dair BM Sürdürülebilir Enerji Belgesi'ni imzaladığı belirtildi.
     Dubai'de düzenlenen "Dünya Enerji Forumu" güvenli ve sürdürülebilir enerji sağlanması, güneş, rüzgar, elektrik enerjisi, nükleer enerji, kömür, biyoyakıt enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi gibi sosyal ve ekonomik kalkınma kategorisinde değerlendirilen konular görüşülecek.
     Foruma, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Wu Hongbo, Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmed Bin Huli, çeşitli ülkelerden devlet başkanları, başbakanlar, bakanlar, üst düzey iş adamları ve enerji uzmanlarının da bulunduğu 2500 kişi katılıyor.
    
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir