DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan: -"Denizcilik krizi son 8 ay, bir yıldır yaşanıyor"…

  • Yazı boyutu
DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan:
  -"Denizcilik krizi son 8 ay, bir yıldır yaşanıyor"…

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan: -"Denizcilik krizi son 8 ay, bir yıldır yaşanıyor" -"Bu yıl denizciliğin en zor zamanı. 2013 de farklı olmayacak" -FED eski Başkan Yardımcısı Profesör Paul Bennett: -"Türk bankaları sadece Avrupa'dakilere göre değil ABD'dekilere göre de daha iyi durumda"

Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, 2012 yılını denizcilik krizi olarak yaşadıklarını, 2013 yılında da bu durumun devam edeceğini belirtti.
     Kalkavan, DTO Meclis Toplantısında, Türkiye'deki denizcilik sektörü hakkında değerlendirmelerde bulundu.
     Denizcilik sektöründe yaşanan sorunlara değinen Kalkavan, "Denizcilik krizi son 8 ay, bir yıldır yaşanıyor. Biz denizcilik krizini son bir yıldır yaşamaya başladık. Daha önceki kriz finansal krizin yansımasıydı. Dünya tarihinde ilk defa denizcilik krizi olmadan krize girdik. Bu yıl denizciliğin en zor zamanı. 2013 de farklı olmayacak" diye konuştu.
     Sektördeki sorunların nedenlerine ilişkin de bilgi veren Kalkavan, "2011 Ocak ve Mayıs dönemleri arasında konteynercilerin gemi kiralarında yaptıkları yüzde 40 artış, spekülatörlerin 232 gemi sipariş yapmasına yol açtı. Bu, 2011, 2012, 2013 senelerinin en fazla gemi teslimlerinin olduğu yıllar oldu. Bu da o piyasanın tekrar çökmesine neden oldu. Karlılıklar da yüzde 80 eridi" tespitini yaptı.
     Kalkavan, piyasaların devamlı kötü gitmeyeceğini, bu kötü gidişin mutlaka çark edeceği bir nokta olacağını da vurguladı.
    
     -FED eski Başkan Yardımcısı Profesör Paul Bennett-
    
     Meclis toplantısına konuk konuşmacı olarak katılan ve ABD'deki son durumu değerlendiren ABD Merkez Bankası (FED) eski Başkan Yardımcısı Profesör Paul Bennett de, "Amerika'daki gelişmeler çok tatmin edici değil, yine de dünyanın kalanına göre özellikle Avrupa'ya göre bir nebze daha iyi. Özellikle de işsizlik oranının yüzde 10'dan 8'e düşmesi iyi gibi görünmekle birlikte, ABD'deki profesyonellerin bakışıyla çok da iyi bir gösterge değil" yorumunu yaptı.
     Krizin ilk dalgası atlatıldıktan sonra ikinci dalganın yine Avrupa'da başlamasına da değinen Bennett, özellikle Almanya dışındaki ülkelerde sorunun büyümesini ise işsizlik oranlarının hızla yükselmesine bağladı.
     Son verilere göre Avrupa'da işsizlik oranlarının yüzde 11'i aştığına dikkati çeken Bennett, Almanya ve Türkiye gibi ülkelerin de "biz iyiyiz" diye düşünmek yerine, Avrupa'daki sıkıntı nedeniyle ekonomilerinde görülen yavaşlamayı önemli bir sıkıntı sinyali olarak görmelerinin yararlı olacağını anlattı.
     Bennett, "Türkiye yüzde 2 ile yüzde 3 büyüme beklentisinde. Geçen sene yüzde 8 ile yüzde 9 büyüyüp, bu yıl yüzde 2 ile yüzde 3 büyümenin çok büyük bir sıkıntı olacağını düşünüyorum" dedi.
    
     -"Avrupada'ki bankalar anormal stres altında, sorun kolayca çözülemeyecek"-
    
     2008 krizi ve ABD'nin uygulamaları ile AB'nin tedbirlerine değinen Bennett, "Özellikle konut piyasalarındaki hızlı spekülatif hareketler dünyadaki krizlerin arkasındaki ana sebep oldu. ABD'de 2006-2007'deki spekülatif hareketler finansal krize yol açtı ve bunun hızlandırıcısı olarak büyük bankalar hareketleri tetikledi. Bu hareketleri azaltmak için ABD Merkez Bankası (FED) çok sert hareketler uyguladı. FED, bunun için faizleri çok çabuk indirirken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) çok yavaş kaldı. Bu da AB'nin krizini daha da derinleştirdi" şeklinde konuştu.
     Ekonomik krizde özellikle bankaların hızlandırıcı rolüne işaret eden Bennett, "Kredi piyasasında hızlı bozulma var. Bunun da Avro'ya olumsuz yansımalarını görüyoruz. Paniği azaltmak için bir takım tedbirler alınıyor ama; Avrupada'ki bankalar anormal sıkıntılı ve stres altında olduğundan sorun kolayca çözülemeyecek. Avro bölgesinde tek bir Avro var, ancak bunların düzenlemesini yapan otoritenin tek başına olamaması özellikle tüm bankaların tek elden kontrol ve düzenlemesinin yapılamaması sorunu kalıcı kılıyor" görüşünü dile getirdi.
    
     -"Bankacılık sermaye rasyosunun çok yüksek olması Türkiye'yi koruyan faktör"-
    
     Türk bankalarının ise Avrupa ve ABD'dekilere göre iyi durumda olduğunu vurgulayan Bennett, "Türk bankaları sadece Avrupa'dakilere göre değil ABD'dekilere göre de daha iyi durumda. Bankalar, özellikle sermaye yeterliliğini daha önceki krizler nedeniyle çok yüksek tuttuğundan global bankacılıktaki krize yakalanmadı. Bankacılık sermaye rasyosunun çok yüksek olması özellikle Türkiye'yi koruyan faktör oldu" diye konuştu.
     Bennett, denizcilikle ilgili bir soruya da "Bu anlamda ben iyimser değilim, en azından çok yakın bir tarihte hızlı bir canlanmanın olacağını beklemiyorum" cevabını verdi.
    
    
    

Bu haberi 187 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir