DTÖ Genel Direktörü Pascal Lamy: -"Bir ülkede nihai ürünlerin ihracatından bahsediyorsanız,…

  • Yazı boyutu
DTÖ Genel Direktörü Pascal Lamy:
  -"Bir ülkede nihai ürünlerin ihracatından bahsediyorsanız,…

DTÖ Genel Direktörü Pascal Lamy: -"Bir ülkede nihai ürünlerin ihracatından bahsediyorsanız, mutlaka sınır idaresini de dikkate almanız gerekiyor"

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Direktörü Pascal Lamy, "Bir ülkede nihai ürünlerin ihracatından bahsediyorsanız, mutlaka sınır idaresini de dikkate almanız gerekiyor" dedi.
     Lamy, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) kendi onuruna düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önemli bir aktör olarak dünya ticaretinde gelişimine devam ettiğini belirterek, ihracatçıların doğru bir bakış açısına sahip olmasının son derece önemli olduğunu kaydetti.
     "Beş, 10, 20 yıl içinde nasıl bir çevrede, atmosferde çalışmalarınızı devam ettireceksiniz, bunla ilgili bilgi sahibi olmanız lazım" diyen Lamy, şunları anlattı:
     "Bütün şirketlerin yaptığı gibi içinde bulunduğunuz ortamı radar gibi izlemeniz gerekiyor. Nerede rekabet avantajı var, müşterileriniz kimler, tedarikçileriniz kimler olacak ya da verimliliğinizi, katma değerinizi nasıl artırabilirsiniz- Bütün dünya gibi bunlara odaklanmak gerekiyor. Hükümetler ve ihracatçılar açısından bakıldığında, şematik olarak bazı temel stratejinin dikkate alınması gerekiyor. Öncelikle dünya ticaretinin yeni coğrafyası ve nereye aktığı çok önemli. Yakın zamanda dünyada bilinen ticaretin 3'te 1'i güneyden batıya, geri kalan da kuzeyden doğuya gidecek. Bu da çok büyük bir değişiklik olacak."
    
     -"Dünya ticaretine farklı bakmak gerekiyor"-
    
     Lamy, ihracatın ortalama ithalat içeriğine bakıldığında yüzde 40 oranında bir ithalat içeriğinden bahsedildiğini, bundan 20 yıl önce yüzde 20'lik bir rakamın konuşulduğunu belirterek, gelecekte bu oranın yüzde 40'dan yüzde 60'a çıkacağını ve sürekli olarak ithalat içeriği artışı ile karşı karşıya olunduğunu kaydetti.
     Lamy, "Dünya ticaretine farklı bakmak gerekiyor. Araştırmalar katma değere odaklanıyor" dedi.
     Küresel rakamlara bakıldığında, 22 trilyon dolar bir ticaret hacminden bahsedildiğini ifade eden Lamy, ticaretin en geniş kısmının artık imalat değil, hizmet olduğunu söyledi.
     Hizmetlerin, dünya ticaretinin yüzde 25'ini oluşturduğunu, gelecekte yüzde 48 gibi bir rakamın beklendiğini aktaran Lamy, ticarete yeni bir açıdan bakmanın ihracatçılara farklı bir yapılacak listesi sunacağını dile getirdi.
    
     -"İdari maliyetlerin azaltılması önemli"-
    
     DTÖ olarak açık ticaretten yana olduklarını ve bununla ilgili değişikliklerin uygulanması gerektiğini belirten Lamy, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Bir ülkede nihai ürünlerin ihracatından bahsediyorsanız, mutlaka sınır idaresini de dikkate almanız gerekiyor. Bugün en azından 3-5 sınırın ticaretinden bahsediyoruz. Yakın zamanda odaklanılması gereken en temel konulardan birisi sınırların idaresidir. Yıl sonuna kadar bununla ilgili çalışmalarımızı tamamlayacağız ve bu idari kalınlığı azaltma çalışmalarımızı bitirmiş olacağız. Nihayetinde bu idari kalınlığın yüzde 10 oranını indirmeye çalışacağız. Sınırlardaki idari maliyetlerin yüzde 5 şeklinde azaltılması bile çok büyük bir rakam."
     Lamy, artık çok kutuplu bir dünyadan bahsedildiğini ifade ederek, "Bazı zamanlarda makul olmayan tavırları dünya ticaretinin verimliliğinden kaybetmek pahasına dikkate alamayız" dedi.
    
    
    

Bu haberi 106 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir