Draghi'nin açıklamaları

  • Yazı boyutu
Draghi'nin açıklamaları

Finans Yatırım Yatırım Danışmanlığı Yönetmeni Serhat Yenigün:"Sorunlu ülke tahvillerinde aranan teminat koşullarının gevşetilmesi ile İspanya, İtalya ve Yunanistan tahvillerine talep artırılabilir"

Finans Yatırım Yatırım Danışmanlığı Yönetmeni Serhat Yenigün, sorunlu ülke tahvillerinde aranan teminat koşullarının gevşetilmesi ile İspanya, İtalya ve Yunanistan tahvillerine talebin artırılabileceğini belirtti.
     Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin açıklamalarını AA muhabirine değerlendiren Yenigün, geçen hafta Draghi'nin Avro'yu korumak adına her şeyi yapabileceğini söylemesi üzerine piyasaların büyük beklenti içine girdiğini hatırlattı.
     Yenigün, şunları söyledi:
     "Daha sonra, Avrupa İstikrar Mekanizması'na (ESM) bankacılık lisansı verilmesi gibi bir takım haberler çıktı. Burada, Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) ve ESM'nin birincil piyasalardan İtalya ve İspanya gibi ülkeler borçlanmaya çıktıklarında direkt olarak EFSF ve ESM tarafından tahvillerinin bir kısmının alınması, ECB'nin de ikincil piyasalardan bu tahvillerdeki istikrarı sağlayacak şekilde alıcı olabilmesi yönünde bir yöntem düşünülüyor olabilir.
     Bunun olasılığı yüksek, yüzde 50'nin üzerinde. Aslında bunun piyasada çok da fiyatlandığına inanmıyorum. İtalya ve İspanya'daki tahvil faizlerinde bir miktar gevşeme oldu ama bu yönde bir açıklama risk iştahını pozitif etkiler.
     Sorunlu ülke tahvillerinde aranan teminat koşullarının gevşetilmesi ile İspanya, İtalya ve Yunanistan tahvillerine talep artırılabilir."
     Yenigün, ECB Başkanı Draghi'nin konuşmalarında belirsizliğin sürdüğü, güven bunalımının devam ettiği ve yalancı bahar havasının estirildiğini de savundu.
    
    
    


Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir