Draghi'nin açıklamaları

  • Yazı boyutu
Draghi'nin açıklamaları

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan: "Draghi'nin, sıra dışı önlemlerin değerlendirilmeye devam edildiğine değinmesi sadece hayal kırıklığını azaltma ve gelecek haftalara yönelik beklentileri yönetme denemesi olarak kaldı"

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin, sıra dışı önlemlerin değerlendirilmeye devam edildiğine değinmesinin sadece hayal kırıklığını azaltma ve gelecek haftalara yönelik beklentileri yönetme denemesi olarak kaldığını belirtti.
     Draghi'nin geçtiğimiz hafta perşembe günü "Avro'nun istikrarını korumak için her şey yapılacak" ifadesi kullandığını hatırlatan Doğan, bu açıklamanın bugün gerçekleşen ECB toplantısına dair beklentilerin yükselmesine neden olduğunu söyledi.
     Doğan, geçtiğimiz ayın ardından bu ay da bir faiz indirimi yapılabileceği, yeni bir uzun vadeli likidite ihalesi süreci başlayabileceği ve en önemlisi ECB'nin ikincil piyasadan tahvil alım programını başlatabileceği beklentilerinin piyasalarda fiyatlandığına değindi.
     Doğan, "Bugün ilk olarak faizlerde bir değişiklik yapılmadığı duyuruldu ve ardından Draghi'nin açıklamalarında likidite ihalesinin ve tahvil alım programının olmadığı görüldü" dedi.
     Doğan, Draghi tarafından yapılan açıklamada sürekli olarak ECB'nin her şeyi yapacağının vurgulanması ve sıra dışı önlemlerin değerlendirilmeye devam edildiğine değinmesiyle ilgili olarak da, şunları kaydetti:
     "Draghi'nin, sıra dışı önlemlerin değerlendirilmeye devam edildiğine değinmesi sadece hayal kırıklığını azaltma ve gelecek haftalara yönelik beklentileri yönetme denemesi olarak kaldı. Draghi'nin açıklamasında ESM ve EFSF'ye yönelik açıklamalarda ise bu iki fonun bankacılık lisansı alamayacağı vurgulandı. İsim verilemese de İspanya ve İtalya'ya öncelikle bu fonlara başvurulması gerektiği telkini yapıldı.
     Özetle ECB'nin aldığı kararlara ve Draghi'nin yaptığı açıklamalara bakacak olursak, geçtiğimiz hafta perşembe günü Draghi'nin yaptığı çıkış tam anlamıyla hayal kırıklığı ile sonuçlandı. Bu süreçte bir süre piyasaları izlemede kalmakta fayda var. Kararların ardından hisse senetlerinde bir miktar geri çekilme ve ardından zayıf bir görünüm izleyebiliriz."
    
    
    


Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir