`Döviz rezervi çipasi gündemde yok`

  • Yazı boyutu
`Döviz rezervi çipasi gündemde yok`

Hazine yönetimi, Türkiye ile IMF arasinda fiyat istikrarini temel alan ekonomik programdan geri dönüs olmayacagi mesajini verdi.

IMF ile yürütülen programin Mayis 2008`den sonra döviz rezervine yönelik devam edecegine iliskin haberlerin gerçegi yansitmadigi kaydedildi. Konuya iliskin herhangi bir yeni çalisma olmadigi vurgulandi. Hazine son günlerde basina yansiyan `IMF`nin yeni çipasi döviz rezervi olacak` seklindeki haberlerle ilgili bir açiklama yapti. Açiklamada Devlet Bakani Mehmet Simsek`in ABD ziyaretinde Uluslararasi Para Fonu (IMF) yetkilileriyle yeni bir program üzerinde görüsme yapilmadigi kaydedildi. Basinda çikan haberler Merkez Bankasi`nin da tepkisini çekti. Banka kaynaklari, böyle bir önerinin gündeme gelmesi halinde kabul edilmesinin mümkün olmadigini kaydetti. Döviz rezervindeki artisin ülkeye olan güveni artiracagini aktaran kaynaklar, "Ancak bu, kur üzerinde baski olusturacaktir. Bizim temel hedefimiz enflasyonla mücadele. Bundan vazgeçmemiz söz konusu degil." açiklamasini yapti.

Gündeme gelen konu hakkinda IMF`nin kendi içerisinde bir taslak çalismasi bulunuyor. Ancak herhangi bir ülke ile anlasma yapilmis degil. Söz konusu taslagin bütün üye ülkelere sunulabilecegi belirtiliyor. Konuya iliskin bilgi veren yetkililer mevcut stand-by düzenlemesinin Mayis 2008`de sona erecegini belirterek yeni programa iliskin kararin mart veya nisan ayinda degerlendirilecegini kaydetti. Su andaki çalismalarin öngörüldügü sekilde devam ettigini söyledi. Öte yandan stand-by anlasmasinin yedinci gözden geçirmesi için Türkiye Masasi Sefi Lorenzo Giorgianni baskanligindaki IMF heyeti, önümüzdeki hafta Türkiye`ye geliyor. Heyet 4 Ekim tarihinde Istanbul`da görüsmelere baslayacak. Sonrasinda 8 Ekim`den itibaren Ankara`da resmi temaslarda bulunacak. IMF heyeti, agirlikla 2008 bütçesi ve yapisal reformlara bakacak. Memur zammi, KÖYDES projesi ve sosyal güvenlik reformuna yönelik bütçe çalismalarini gözden geçirecek.


Zaman

Bu haberi 1,693 kişi okudu

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir