Döviz Kazandırıcı Hizmetler Sektör Toplantısı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (3) -"Bugünkü…

  • Yazı boyutu
Döviz Kazandırıcı Hizmetler Sektör Toplantısı
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (3)
  -"Bugünkü…

Döviz Kazandırıcı Hizmetler Sektör Toplantısı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (3) -"Bugünkü Merkez Bankası politika faizlerini yüksek bulduğumu bir kez daha ifade ederken, bu rakama dahil bizim bankacılık sistemimizin de neredeyse 2 katından daha fazla faiz uygulamasını doğru bulmuyorum' -"Dünya ekonomisinin ekseni yükselen pazarlara kaydı. Önümüzdeki 10 yıl yükselen pazarların dönemi olacak"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Bugünkü Merkez Bankası politika faizlerini yüksek bulduğumu bir kez daha ifade ederken, bu rakama dahil bizim bankacılık sistemimizin de neredeyse 2 katından daha fazla faiz uygulamasını doğru bulmuyorum" dedi.
     Hilton Convention Center'de gerçekleştirilen "Döviz Kazandırıcı Hizmetler Sektör Toplantısı"nda konuşan Çağlayan, bilişimin yaklaşık 10 milyar dolarlık bir sektör olduğunu, ama sektörün bu rakamı çok rahatlıkla aşacağını söyledi.
     27 yıllık bir sanayici olarak bilişime önem verdiğini belirten Çağlayan, Türkiye'nin bu konuda açık olduğunu anlattı.
     Bugün Türkiye'nin otomobil motorunda 6 milyar dolarlık ithalat yaptığını anımsatan Çağlayan, "Zaman zaman bana cari açığın, ithalatın hesabını soruyorlar. Ne hesabı- Evelallah verilecek hesabımız yok" dedi.
     Türk otomobil sektörünün baş tacı olduğunu belirten Çağlayan, 20 milyar dolarlık ihracat, ama sadece motorda 6 milyar dolarlık ithalat olduğunu vurguladı.
    
     -"Dizi sektörü sadece maddi değil, ülke turizmine de katkı sağlıyor"-
    
     Şu anda 40'a yakın ülkede 70 Türk dizisinin yayınlandığını belirten Çağlayan, dizi sektörünün sadece maddi değil, ülke turizmine, imajına da katkı sağladığını dile getirdi.
     Eskiden Türk dizi filmlerinin satışlarının Abu Dabi'de satışının 30-40 bin dolar olduğunu aktaran Çağlayan, artık bu rakamın 200 bin dolarlar seviyesinde olduğunu ifade etti.
     Türkiye'nin burada sadece döviz girdisine bakmadığını, bunun oluşturduğu imaja, Türkiye algısına da bakıldığını aktardı.
     Türkiye'nin dünyanın en teknolojik, en hızlı hizmet veren sağlık sektörüne sahip olduğunu kaydeden Çağlayan, gelen hastanın tek başına kendisinin gelmediğini, yanında birileriyle geldiğini söyledi.
     Türkiye için bu sektörde önemli fırsatlar olduğunu belirten Çağlayan, geçen yıl sadece termal sağlık ile gelenlerin sayısının 250 bin olduğu bilgisini verdi.
    
     -"Türkiye'nin son 10 senede ihracatı, milli geliri 4 kat arttı"-
    
     Türkiye'nin 2023'te dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi içinde 'bal gibi' olabileceğini belirten Çağlayan, Türkiye'nin son 10 senede ihracatının, milli gelirinin 4 kat arttığını vurguladı.
     Siyasi ve ekonomik istikrarın önemli olduğunu vurgulayan Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Adeta hükümet bir buldozer gibi size otobanlar yollar açıyor. Hizmet sektöründe olduğu gibi. Buları kullanmak, sizin elinizde. İnşallah 2023 yılı Türkiye'nin kendi uçaklarının, kendi helikopterlerin havalarda dolaştığı bir yıl olacaktır. Bunları yapabiliriz. Türkiye bunu yapabilecek güce sahip. 2003- 2012 itibariyle Türkiye'ye gelen toplam uluslararası doğrudan yatırım oranı tam 120 milyar dolara ulaşmış durumda. Niye geldi bu- Türkiye'nin siyasi istikrarına, ekonomik istikrarına ve bilhassa 2008'de dünyayı kasıp kavuran küresel krizden başarıyla çıkmamıza geldi.
     Amerika'nın eğitimden almış olduğu destek 2011 yılında sadece 11 milyar dolar. Biz de bunları çok rahat bir şekilde yapabiliriz. Avrupa'nın yaşadığı sıkıntılar ve hasta nüfusu bilhassa Türkiye'yi çok önemli yapıyor. Öyle bir coğrafyadayız ki 4 saatlik bir uçuş mesafesinde 56 ülkeye uçuş yapılabiliyor. Bu 56 ülkede dünya nüfusunun 4'te biri yaşıyor. 1,5 milyar insan. Dünya milli gelirinin 3'te biri burada."
    
     -"Artık Türkiye 10 yıl önceki rüyaları göremez"-
    
     Bugün dünya ekonomisinin ekseninin yükselen pazarlara kaydığını anlatan Çağlayan, önümüzdeki 10 yılın yükselen pazarların dönemi olacağını söyledi.
     Böyle bir ortamda bağımsız firmaların yapacağı kadar bankaların yapacağı çalışmaların da önemli olduğunu dile getiren Çağlayan, konuşmasını şöyle tamamladı:
     "Bankalarımız ve bilhassa BDDK. Bankacılık sektörü Türkiye'nin son derece önemli bir sektörü. Küresel krizde sermaye yeterlilik rasyomuz dünya ortalamasının 2 katına çıktı. Artık Türkiye 10 yıl önceki rüyaları göremez. Ve şimdi diyorum ki, bir Ekonomi Bakanı olarak bankalara, BDDK'ya; 1, işlem maliyeti başta olmak üzere, oturduğun yerde elektronik ortamda yapmış olduğun bir hizmete, bizim 15-20 sene evvel yapmış olduğumuz bedelleri yansıtmaya hakkı yok. 2, yaparsanız vatandaşın işlem maliyetlerini en düşük bedelden yapın. Bugünkü Merkez Bankası politika faizlerini yüksek bulduğumu bir kez daha ifade ederken, bu rakama dahil bizim bankacılık sistemimizin de neredeyse 2 katından daha fazla faiz uygulamasını doğru bulmuyorum. Hayırlı uğurlu olsun, diyecek bir şey yok, bankacılık sektörü yılın ilk yarısında 13,2 milyar lira kar etmiş. Gelin bu karın birazını kredi verdiğiniz bu ülke için kullanın."
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir