Döviz Kazandırıcı Hizmetler Sektör Toplantısı

  • Yazı boyutu
Döviz Kazandırıcı Hizmetler Sektör Toplantısı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(2)"Hizmet ticareti de bizim için mal ticareti kadar önemlidir."

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, hizmet ticaretinin ülke için mal ticareti kadar önemli olduğunu belirterek, "Türkiye'nin hizmet noktasında çok önemli avantajları var. Petrolümüz yok, doğalgazımız yok, ama çok önemli bir beşeri sermayemiz var. Yaş ortalaması 29 olan 75 milyonluk bir nüfusa sahip Türkiye" dedi.
     Hilton Convention Center'de gerçekleştirilen "Döviz Kazandırıcı Hizmetler Sektör Toplantısı"nda konuşan Çağlayan, Amerika'ya ihracatı yüzde 57 artırdıklarını belirtti.
     Çağlayan, Türk girişimcisinin gittiği her yerde görmekten mutlu olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
     "Hizmet ticareti de bizim için mal ticareti kadar önemlidir. Sizin bir döviz ve gelir sepetiniz var. Cari açık olan ülkelerin ekonomik performansında, borçlanmada, borçlanma faizlerinde ve yabancı yatırımcı gelme noktasında çok önemli bir gösterge. İlk yarıda yıl sonuna kadar cari açığımızda milli gelir oranını yüzde 7,5 gibi önemli bir orana getireceğiz. Türkiye'nin hizmet noktasında çok önemli avantajları var. Petrolümüz yok, doğalgazımız yok, ama çok önemli bir beşeri sermayemiz var. Yaş ortalaması 29 olan 75 milyonluk bir nüfusa sahip Türkiye. Geçen hafta Avusturya ile Almanya'ya gittim. Avusturya ile Alman yatırımcılar Türkiye'ye yatırım yapma konusunda adeta birbirleriyle yarışıyorlar. Japonlarla Koreliler de aynı konuda yarışıyorlar. Zaman zaman bunu da açıklıyoruz. Daha geçen hafta Çankırı'da 516 milyon dolarlık bir lastik fabrikası, Japon firmasının yatırımı oldu."
    
     -Yabancı yatırımcı, siyasi ekonomik istikrar ve genç nüfus için geliyor"-
    
     Çağlayan, Almanya, Japonya, Avusturya ve Koreliler'in ilgisinin Türkiye'nin kara kaşına kara gözüne olmadığına dikkati çekerek, "Allah'a şükürler olsun kaşımız, gözümüz, boyumuz, posumuz da yerinde. Ancak, onlar Türkiye'ye siyasi istikrar, ekonomik istikrar, 29 yaş ortalaması olan genç nüfusa ve bilhassa iletişim ve ulaşım sektörüne ve Türkiye'nin jeostratejik konumuna geliyorlar. Bugün AB'nin yaş ortalaması 45. Almanya, Japonya'dan sonra dünyada 65 yaş üstündeki nüfusun genel nüfusa oranı yüzde 20'den fazla olan ikinci ülke. Sayın Başbakan boşuna söylemiyor. Türkiye'nin genç nüfusu gelecekte Türkiye'ye yatırım yapılmasını fazlasıyla artıracaktır" diye konuştu.
    
     -"Türkiye inanç ve termal turizmde de öne çıkıyor"-
    
     Çağlayan, Türkiye'nin sadece genel turizmde değil, inanç ve termal turizmde de öne çıktığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Bunların hepsine yatırım yapılır. Bugün Türkiye, Avrupa'nın birinci, dünyanın ise ikinci büyük kara taşıma filosuna sahip ülkesiyiz. Bugün Türkiye sadece turizmde 33,5 milyon turisti geçen yıl ağırlayan, Avrupa'nın 4'üncü, dünyanın 6'ıncı büyük destinasyonu olan bir ülkedir. Burada bir sorunumuz var; 33,5 milyon turist ağırlıyoruz ama buna rağmen kasamıza giren 73 milyar dolar. Türkiye'nin en büyük avantajlarından biri dünyanın en cesur girişimcilerine sahip olması. Gidin Irak'a, gidin Libya'ya sadece Türk girişimcilerini bulursunuz. O kaosun yaşandığı ortamda Türk iş adamları oradaydı. Bunun yanı sıra son derece ciddi ve çok pratik zekaya sahip insanlarımız.
     Bugün Seattle'a, San Francisco'ya gidin, dünyanın en büyük şirketlerinde Google'da Microsoft'ta hepsinde Türk mühendislerinin olduğunu görüyoruz. Ancak kontrolsüz güç, güç değildir. Hizmet sektöründe Türkiye'nin çok büyük avantajları var. 150 milyar dolarlık bir ihracat yapan Türkiye'de hizmet ticaretinin en az 75 milyar dolar olması gerekiyor. Toplam hizmet sektörü içerisinde bu eğitim sektörü için 2 milyar dolarlık hedef koydular. 2020'de dünyada 6 milyon uluslararası öğrenci olacağı öngörülüyor. Bir öğrencinin yıllık maliyeti 40 bin dolar, gerek o ülkede kalmak gerekse o ülkedeki sosyal harcamaları için. Yani her gelen bir talebeyi sadece okula gidecek olarak görmememiz lazım."
    
     -"150 bine yakın uluslararası öğrenciyi getirmeyi hedefliyoruz"-
    
     Çağlayan, 2023'de 150 bine yakın uluslararası öğrenciyi Türkiye'ye getirmeyi hedeflediklerini belirterek, "100 binini getirsek bile, ortalama her bir öğrenci 20-25 bin dolar harcasa bile 2-2,5 milyar dolar demek bu. Bunu yaparken Türkiye'nin eğitim kalitesi her geçen gün artıyor. 2001'den 2011-2012'ye gelinen bu noktada Türkiye'deki üniversite talebesi 3'e katlamış durumda. Gerek vakıf, gerek devlet olmak üzere 169 üniversite var Türkiye'de. Bugün üniversitelerimiz için özel sektörün de eğitime verdiği destek ve göstermiş olduğu ilgi alkışlamaya değer" şeklinde konuştu.
     Üniversitelere önemli destekler de vereceklerini kaydeden Çağlayan, " Türkiye eğitimde dış ticaret açığı veren bir konumda. Sinemada, sağlıkta, bilişimde dış ticaret fazlası veren bir ülkeyiz. Çok yakında Türkiye eğitimde dış ticaret fazlası veren bir ülke konumuna gelecek"dedi.
     (Sürecek)
    
    
    


Bu haberi 213 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir